Merhaba dostlarım bugün Alternatif fikirler adında yeni bir seriye başlıyoruz.  Kısaca bu seri hakkında olması muhtemel veya gelecekte karşımıza çıkabilecek garip konuları  ve değişik fikir akımlarını karşınıza sunuyoruz. Bugünkü konumuz televizyon ve televizyon kanallarının  gelecekteki durumu. Televizyon kanallarının başlı başına rakibi YouTube ve Twitch 🙂

 Peki Türkiye’de günlük izlenmede  kim 1. oluyor.

Kim daha çok izleniyor ?

Günlük olarak televizyon  kanalları toplam 6-10 milyon arası bir izlenme  alıyor. ( İnternetten aldığım reyting verilerine göre )

Bu sayıları ilk gördüğümde ciddi oranda çok az geldi çünkü youtube türkiye’de  büyük sayılabilecek bir youtube kanalı günlük 50 milyon izleniyor. 

Aslında çok uzun bir süredir YouTube televizyon sektörünün önüne geçmiş durumda .

YouTube ve televizyon arasındaki ortak yön ikisininde reklamlar üzerinden para kazanması 🙂 Peki sizce  kim daha çok kazanıyor.

YouTube vs Televizyon

YouTube ve televizyon kanallarının ortak yönü 2’sinde reklamlar üzerinden para kazanması Şimdi kendi sitemin  reklamı yapacağını varsayarsak. Hangisini tercih etmeliyim.

 TV reklamlarında reklam ilginizi çektiğinide reklama tıklamak gibi bir mevzu söz konusu değil.  Dolayısıyla reklam hakkında daha fazla bilgi almak için biraz daha uğraşmamız gerekiyor. Reklama yatırdığım para ve ulaşacağı izleyici kitlesi anlamından YouTube daha fazla kişiye daha az bütçeyle ulaşmanızı sağlıyor. Google’da bir şey aradıktan sonra onunla ilgili reklamların karşımıza çıktığını görürsünüz. Bunun nedeni internet geçmişinize   ve size göre Google’ın size uygun reklamları göstermesi. Yani saat almayı düşünen bir adama saat reklamı gösteriyor. Fakat TV konusunda böyle bir genelleme yapmak pek mümkün değil. Yani YouTube üzerindeki reklamlar Sizin Hedef kitlenize doğrudan ulaşıyor . Bu nedenle  reklam konusunda YouTube 1-0 öne geçiriyor. Gelecekte  reklam bulamayan televizyon kanalları ya fiyat konusunda ucuzlama ya yada kanalı kapatmak veya hem kanalı hemde YouTube’a aynı anda başlamak gibi Alternatif yollara başvurmak zorunda.

Eskiden izlediğimiz bir dizinin fragmanının televizyonda izlerken artık o dizinin YouTube kanalında izliyoruz. Aslında bu Televizyon sektörünün yavaş yavaş YouTube’a döndüğünün bir göstergesidir. 

Bu konuda bir de gelecek olan nesilin Televizyondan çok  YouTubu izlediğin varsayarsak TV sektörünün Kendini geliştirmek için bir alternatif bir yol  bulmazsa sonunun geldiğini bir göstergesidir. 

  Peki siz hangisini daha çok izliyorsunuz ? Sizce gelecekte ne olacak ? 

 Dip Not : Bölüm hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmına bekliyoruz. Aynı zamanda Instagram üzerinden bizi takip edebilirsiniz . Gelecek bölümler hakkında  görüşlerinizi yazabilirsiniz. Bu arada gelecek bölümden bize annemizinmi  daha çok tanıdığını yoksa kullandığımız sosyal medyaların mı daha çok tanıdığını  tartışacağız. Görüşmek üzere 🙂 🙂 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin