Yeni UNLOST Hazır Sistemleri – UNLOST X v3 Alınır mı ?

0
P360X-Phanteks
Sayın UNLOST’un bir diğer sistemi; UNLOST X v3. Diğer yazımızın da devamı olacak şekilde ve yine aynı şekilde sahip olunan donanım, bu donanımların özellikleri son olarak da kişisel eleştiri ve “Bence” kısmına göz atalım. Burada ekstra olarak Sinerji ile anlaştığımız ve bizim tarafımızdan oluşturulan özel sistemimiz ile bir karşılaştırma yapacağız. Tablosal yapacağımız bu karşılaştırmaya önem vermenizi istiyorum.(UNLOST X v3 – Neon B45-2060)

UNLOST X v3

1-)

AMD nin 2.nesildeki güçlü silahlarında 2600x işlemcisi karşımızda. Bu kuvvetli işlemcinin oyunlarla,render ve ofis işlerinde çok iyi performansı olduğunu biliyoruz. Bu sistem için seçilmesi en mantıklı işlemcilerden birisi diyebiliriz. 2. nesil olması ile ekstra bir BIOS güncelleme yapmaya da gerek yok. Yüksek frekanslı RAM bellekleri ve güçlü bir ekran kartı takmanız durumunda arkanıza yaslanın oyununuzu oynayın. Ama hizmet verilecek olduğunu varsayarsak 3600 işlemcisinin seçilmesi daha mantıklı olabilirdi.

Ryzen5-2600x
AMD Ryzen 5 2600x

B450-GAMING-PLUS-MAX
MSI B450 GAMING PLUS MAX

Anakartımız ECO v2 de olduğu gibi MSI üreticisi tarafından seçilmiş B450 çipsetlidir. Boyutu dolayısılıyla 2 ekran kartı yuvası ve 4 PCI yuvası yerleştirilmiş. Sistem bütçeyle orantılı büyüdüğü gibi anakartın büyümesi ile de yuva ve desteklediği özellik sayısı artmış bulunuyor. 4 RAM bellek yuvası ile 64GB ‘ a kadar desteği mevcut. Özenle seçilmiş bir anakart diyebilirim ve fiyat/performansta iyi puan aldığını söyleyebilirim. Fakat bir miktar daha düşük modeller veya farklı markalar seçilebilir miydi onu da eleştiri bölümümüzde göreceğiz.

3-)

 

Ripjaws_3200

ECO v2 modelinde belirttiğim gibi daha iyi bellekler seçilebilirdi. Üstelik tercihler üzere ve yapılan araştırmalardan sonra kit olarak satılan belleklerin en verimli çalıştığını öğrendik. Burada 2 aynı bellek kullanımına gidilmiş. Tahmin ediyorum ki daha ucuza geldiği için bu seçim yapılmış. Eleştiri kısmına geçince bakalım neler olacak?

VENTUS-XS-RTX-2060
MSI Ventus RTX 2060 XS 6G OC

Nvidianın ışın izleme teknoloji içeren yeni nesil fiyatına göre çok güzel performans veren RTX 2060 GPU’suna sistemde yer verilmiş. Yine MSI üreticisinden olan ve VENTUS XS OC modeli olan bu ekran kartı 1080p de 80-90 FPS dolaylarında oynayabilirsiniz. Güncelde ultra ayarlarda da bir çok güncel oyunda da akıcılık konusunda tatmin edici. Görüntü çıkışlarında DisplayPort(v1.4) 3 adet, HDMI 2.0b de 1 adet olmak üzere 4 görüntü çıkışı mevcut. 4 monitörden de aynı anda görüntü almanız mümkün. Ve en güzel özelliklerinden birisi de 160W gibi düşük güç değerinde çalışabiliyor. Tavsiye edilen güç kaynağı ise 500W. Güç tüketiminde AMD tarafından daha iyi olduğunu biliyoruz. Genel olarak ışın izleme ve RTX ailesine girişin temel kartı olduğu için ve kalitesi-performansı orantılı yukarılarda olduğu için seçim gayet güzel. Tam puanımızı kaptı.

ECLIPSE-P360X
PHANTEKS ECLIPSE P360X
P360X-Phanteks2
Kasanın Bileşenlerine Ayrılmış Hali

Çok güzel işçilik ve dizaynı olan ön paneli dikkat çeken kasa ile karşı karşıyayız. Markasını bilen belki az kişi olacaktır fakat işçilik malzeme kalitesi gayet güzel. İşlevsellik ve hava almaya yönelik birçok açıklık ve toz filtresi bulunmakta. Bir önceki sistem kasamızdan farklı olarak bu kasamız logosuz ve ön paneli mat düz zemin gibi düşünebiliriz. Yan temperli cam olmasıyla beraber iç aydınlatma dizaynı rahatlıkla görülecektir. Aşağıdaki resimde ne kadar kaliteli bir işçilik olduğunun bence manzarası…

FSP-HYPER-600
FSP Hyper K 600W

Sistemde gereksinim ve ihtiyaçlar doğrultusunda donanım arttığı gibi; ihtiyacımız olan güç tüketimi de artacaktır. Bu durumda ilk bakılacak güç kaynağı olacağından 600W bir güç kaynağı mevcut olacak. Bir önceki sistemden tek farkı bu diyebiliriz. Burada ki değişiklik kasa tarafında hem kablolamada fazlalıkları saklamak hem de güç kaynağı için daha uygun bir yuva kullanmak için PSU yuvası biraz daha büyük ve güzel yapılmış.

7-)

Kingston_M2SSD
Kingston A400 M.2 Sata SSD

Bir önceki sistemle aynı M.2 Sata SSD miz yine bu sistemde kullanılmış. Buradaki kullanım biraz daha avantajlı. Çünkü kasamızda gizli dediğimiz arka kapak tarafında SSD bölümleri mevcut. Böylece çok fazla sata ihtiyacımız olduğunda elimizde hepsi boş olarak gelecek. Ekstra seçeneklerde yine belirtelim NVME yüksek hızlı M.2 SSDler de mevcut görünüyor.

Geldik mi eleştiriye;

Kit olarak çift kanal RAM bellek verilmesi daha güzel olabilirdi. Önceki eleştirimde burada geçerli RAM konusunda daha iyi seçenekler piyasada halen mevcut bir gözden geçirilebilir. Kasa ve ekran kartı seçimleri yerinde buluyorum. Fiyatları da güzel indirimlerde 2400 TL’ye kadar inen RTX 2060 kartlarının en iyilerinden ve küçük boyutlularından diyebiliriz. Farklı olarak ZOTAC veya INNO3D üretici markalarını da düşünebilirdik. Farklı marka seçenek görmeyi de satıcı ve oyuncu da isterdi diye düşünüyorum. İşlemci tarafında bu fiyat hazır sistemlerde 3600 yeni nesil işlemcisi görebiliyoruz bir ihtimal stok olarak 3600 işlemcisi konulup yine bu veya +100TL fiyatla konulması tercihi arttırabilirdi. UNLOST X v3 teki bir avantaj 3 seçenek direkt hazır gelmesi fakat 1. seçeneğin oyuncular tarafında daha cazip geleceğini düşünüyorum.

Bence;

Bu sistemi veya en azından 1. seçenek sistemi almayı düşünebiliriz. Fakat İnventusun bu sistemlerde biraz daha tercih edilebilirliğe oynamasını tavsiye ediyorum. Birçok firmayla rekabet olduğunu biliyorum fakat açık söylemek gerekirse bu fiyatların daha altına veya neredeyse aynı fiyata daha iyi seçimli, kaliteli, opsiyonları fazla hazır sistemler biliyorum.


Karşılaştırma Tablomuz

xv3-b45_2060

Sol taraftaki sistemin fiyatı 5691 TL ve sağ taraftaki sistemin fiyatı 4867 TL. Stok halde böyle fakat opsiyonlarda işlemci ve anakartı aynı seviyeye getirdiğimiz zaman sağ taraftaki sistem 350TL ye yakın daha ucuza geliyor. Bu da ekstra bir donanım eklemesi, güncellemesi anlamına gelir. Araştırmalarım üzerine birçok farklı marka ve model RTX 2060 ekran kartlarının performans, FPS, sıcaklık gibi özellikleri neredeyse benzer veya eşdeğerde. Ayrıca sağ sistemde RAM bellekler kit olarak verilmiş. Sol tarafa göre daha verimli tercih edilebilir. Performans olarak HyperX Fury RAMler daha iyi olduğunu da belirtelim. Kasalar konusunda iki kasada kendi dizayn ve sınıfında iyi olduğu için “İkiside” olarak yazdım. Corsair kasamızda dahili güç kaynağı ve fanlar olduğundan dolayı daha çok tercih edilebilir. Havalandırma stoktan daha iyi olsa da Phanteks kasamızın da uygun modifiye ile havalandırması daha iyi yapılabilir. Dizayn ve genişlik tarafında ikisinin de gizli gömülü bölümleri mevcut ve temizlik-kablolamaları gayet kolay.

Sonuç olarak;

UNLOST ECO v2 sistemini kesin olarak tavsiye etmiyoruz. Daha iyi seviyede o bütçe civarına hazır sistemlerin olduğu biliniyor. Anlaşmamızın olduğu Sinerji Hazır Sistemler sayfasında da bunu görebilirsiniz. UNLOST X v3 sistemi ve opsiyonlarında bile eksikler mevcut belki piyasada diğer iyi sistemlerin stoğu kalmazsa seçilebilir. Direkt ilk seçenek olarak bakılabileceğini düşünmüyorum. Alınabilir ama direkt bunu alıcam denilmesi yanlış olacaktır. Sonuç olarak aklınızda fikir varsa yazılardan sonrada şekillendiyse, size bilgi kattıysam, ne mutlu bize. Kafanıza takılanları yorumlarda bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz