Yeni UNLOST Hazır Sistemleri – UNLOST ECO v2 Alınır mı ?

3
450
ul side400px
ul side400px

Herkese merhaba. Bugün ki yazılarımızda sayın Cantuğ “UNLOST” Özsoy oyuncu ve yayıncının Inventus iş birliği ile hazırladığı ve güncellediği hazır sistemleri hakkında konuşacağız. Yazılarımız iki bölüm olacaktır: ilk yazımız UNLOST ECO v2 hakkında diğer yazımız ise UNLOST X v3 hakkında olacaktır. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Her şeye başlamadan önce belirtmek isteriz ki bu yazılarımız tamamen fiyat/performans oranının iyiliği-kötülüğü, donanım seçimleri olabilecek değişiklikler hakkında olacak. Şirket, yayıncı herhangi bir kötü durum söz konusu olmayacaktır.

Öncelikle sahip olduğu donanımlara bakalım. Sonrasında donanımların kendi özelliklerini ve son olarak da kişisel eleştiri ve “Bence” kısmına göz atalım.

İki Sistemin Donanım Bilgilerini Verelim;

UNLOST ECO v2

  1. AMD Ryzen 3 3200G 4.0GHz – İşlemci
  2. MSI B450M-A PRO MAX – Anakart
  3. GSKILL Cl16 8GB 3200MHz – RAM
  4. MSI ARMOR RX 570 4G OC – Ekran Kartı

1-) AMD Ryzen 3 3200G 4.0GHz – İşlemci

R3-3200G
Ryzen 3 3200G

Yeni nesil ekran kartsız da oyun oynamayı kolaylaştıran APU işlemcimiz 3200G hakkında konuşalım. 2. nesil olan bu işlemcimiz yeni jenerasyon oyunların bir çoğunda 720p veya 1080p de yeterli bellek olduğu sürece oyun oynayabiliriz. Bu sistemde kullanılma amacı ise fiyat/performans konusunda iyi bir işlemci. Tabi ekran kartsız kullanımda önemle belirtelim çift slot bellek düzeni kullanmak zorunlu. APU sistemlerin vazgeçilmezi frekans ve çift slot açlığı.

 

2-) MSI B450M-A PRO MAX – Anakart

B450M-A-PRO-MAX
MSI B450M A PRO MAX

Yeni 3. nesil Ryzen işlemci desteği bulunan giriş-orta seviyede komponente sahip bu anakart seçimi yerinde olmuş. Ekonomik seviyede işlevselliği de yeterli olan anakartımız; 4 USB 3.2 Gen1, 2 USB 2.0 porta sahip. Üstelik PS portları ile eski nesil girişli cihazları da kullanabilirsiniz. Ekran kartı slotunun hemen üstünde de bir adet M.2 slotu mevcut. Fiyat/Performans konusunda yüksek not aldı diyebiliriz.

3-) GSKILL Cl16 8GB 3200MHz – RAM

Ripjaws_3200
GSKILL RipjawsV 8GB 3200MHz

Fiyatı dolayısıyla gecikme değerleri, frekansı gayet yüksek olan; overclock yapıldığı sırada soğutması ile yüksek frekanslara çıkarılabilen belleğimiz fiyat/performansta orta derece not alıyor. Sebebi 3000MHz Cl16-15 değerlerine sahip bellekleri 240-270TL arasında bulabiliyoruz. Bu da performansının fiyatla oranını düşürüyor. Kaldı ki 2x8GB bellek kitlerini bile 500tl ve altına bulabildiğimizi de düşünürsek; bu sistemdeki bellek seçimi biraz geri kalıyor.

4-) MSI ARMOR RX 570 4G OC – Ekran Kartı

Armor-RX570
MSI Armor RX 570 4G OC

AMD tarafında giriş ve orta seviyede son senelerde oldukça ilgi gören RX 570 modeli sistemimize eşlik ediyor. DisplayPort 3 adet, HDMI 1 adet, DVI 1 adet olmak üzere 5 adet girişi bulunuyor ve maksimum 4 görüntü çıkışı verebilmektedir. Fabrikasyon olarak hız aşırtılmış gelmesi ve optimize edilmesi düşünülünce seçimin çok mantıklı olduğunu söylebilirim. Fiyat/Performans konusunda zaten ilgi görmesinden anlaşılacağı gibi gayet iyi durumda. Fakat soğutma bloğu tarafında bir miktar zayıf olmasından ötürü olsa gerek bu model yerine Nitro+ modelleri tercih ediliyor. Bilmeniz gereken bir diğer durumsa MSI ürün kalitesi ve hizmetinin iyi olduğu. Makul miktarda bütçe ile RX 580 modelini seçmeyi düşünebilirsiniz.

Q300L-UNLOST
(Resim temsilidir.)

Midi Tower boyutlu olan Cooler Master kalitesiyle üretilmiş kasamız sistemimize güzel görüntü vermektedir. Manyetik toz filtreleri sayesinde kolay temizliği söz konusu. Tam olarak küçük-orta boyutlu sistemlerde kullanılması gereken, kablolama ve montaj durumunda oldukça rahatlık sağlayan dizaynı ile kasa seçimimiz çok yerinde olmuş. Üstelik ön panelinde UNLOST severler için logolu gelmesi de güzel dokunuş diyebiliriz. 120-240mm radyatörlü sıvı soğutma desteği de mevcut. Fakat belirtmekte fayda var bu modelde stokta hiçbir fan gelmiyor harici olarak sizin almanız gerekecektir.

FSP_500W
FSP Hyper K 500 500W

Güç kaynağımızda dünya markası FSP’nin Hyper K 500 modeline yer verilmiş. Yaklaşık yüzde 85 verimli çalışabilen güç kaynağımız sistemimizi olası küçük yükseltmelerde dahi besleyecektir. Aynı şekilde 2. seçenekte de 600W lık modele yer verilmiş ve fiyat konusunda da cazip seçenek olduğunu söyleyebilirim. Başka üretici veya model seçilebilirdi belki ama fiyat/performans odaklı çalışma ve yanında kaliteden ödün vermemeyi de düşünürsek seçim bizden tam puan aldı.

7-)

Kingston_M2SSD
KINGSTON A400 M.2 Sata SSD

Yenilenen ve gelişmeye devam eden teknolojide en büyük ilgiyi gören ve “Loading…” ekranlarının hiç sevmediği depolama birimleri SSDler… Sistemde ise bir farklılık olarak M.2 portu kullanılması için yılların nand bellek üreticisi Kingston marka A400 240GB lık versiyon M.2 Sata SSD tercih edilmiş. Özellikle belirtmeliyim ki anakartımızda 4 sata slotu boş bırakılmış ve içerdeki fazladan kablolama istenmemiş. Çok güzel bir dokunuş ve tercih olmuş fakat bunun bir Sata SSD olduğunu unutmayalım. Hızları standart SSDler gibi fakat tek farkı direkt anakart üstünden haberleşme mevcut. İsterseniz güncelleme ile kaliteli Samsung NVME M.2 SSDleri tercih edebilirsiniz. Yazılım, render ve ağır işlerde NVME tercih edilmesi taraftarıyım. Tam puanı benden aldı diyebilirim.

 

Şimdi kısa kısa donanımlardan bahsettik. Bir çok okurun, meraklıların bildiği bilgilere çok değinmek istemedim. Önemli olan kısım “Bence” ve eleştiriler olduğunu düşündüm.

Eleştirime hemen bakalım; (Sadece ECO v2 için)

Öncellikle sistemde sadelik ön planda gibi duruyor. Logomuzu saymazsak tabiki logo farklı bir hava katmış diyebilirim. Burda küçük avantaj toz filtresi manyetik olduğu için üst tarafa logo taşınabilir ama ben olsam 2 farklı logo bastırırdım. Tabi burda biraz bütçeye oynadığımız için tek taraflı bir tercih söz konusu. Depolama, bellek, anakart seçimleri yerinde olmuş hem ileriye dönük rahat güncellenebilir hemde sistem parça seçenekleri de olabildiğince geniş tutulmuş. Ama bu sisteme bu işlemci gitmemiş. Günümüz oyunları artık 4 çekirdekte yüksek işlemci kullanımı görmeye başladı hatta birçoğu bir miktar da problem yaratıyor diyebiliriz. Kaldı ki bir APU işlemci söz konusu… Ryzen 5 1600,2600 gibi ileri seviyelerde dahi çokca tercih edilen çoklu çekirdekte puanları yüksek performansı yüksek işlemcilerin ucuzluğu söz konusuyken açıkçası çok mantıksız olmuş. RAM bellek tarafında da bahsettiğim gibi birkaç farklı markalarda aynı performans ürünler daha ucuza bulunabiliyor iken küçük bir dokunuşla tercihi arttırmak da gerekirdi.

Bence; 

UNLOST ECO v2 sistemini tercih etmemeliyiz. Piyasada ürün kaliteleri yakın daha iyi hazır sistemler mevcut iken ekstra bir tercih edilebilirlik bu sistemde maalesef mevcut değil.

3 YORUMLAR

  1. Ancak yanıda 1300 tl değerindeki Viewsonic VX2457-C MHD 144 hz VN panel monitörü 1000 tl ye veriyorlar. Ki bu monitörle birlikte Eco Plus v2 almak, internette araştırdığım bütün sistemlerden daha uygun bir fiyata denk geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here