Web 3.0, veri odaklı ve Semantik Web sağlamak için makine tabanlı bir veri anlayışı kullanmaya odaklanacak web siteleri ve uygulamalar için üçüncü nesil internet hizmetidir. Web 3.0’ın nihai hedefi; daha akıllı, bağlantılı ve açık web siteleri oluşturmaktır.

Web 3.0 henüz uygulanmadı, bu nedenle sağlam bir tanımı yok. Orijinal web olan Web 1.0’dan Web 2.0’a geçiş on yıldan fazla sürdü. Web 3.0 ile web’i tam olarak uygulamak ve yeniden şekillendirmek daha uzun değilse de aynı uzunlukta sürmesi bekleniyor. Ancak, bazı insanların Web 3.0‘ı oluşturacağına ve nihayetinde tanımlayacağına inandığı teknolojiler şu anda geliştirilmektedir. Kablosuz ağları kullanan akıllı ev aletleri, Web 3.0‘ın teknolojiyi halihazırda nasıl etkilediğine dair bir örnektir.

Değişim eğilimi, insanların web sitelerini okuduğu ancak onlarla nadiren etkileşime girdiği statik bir bilgi sağlayıcı olan Web 1.0’dan, kullanıcılar arasında işbirliğini sağlayan etkileşimli ve sosyal bir web olan Web 2.0’a kadar izlenirse, Web 3.0‘ın her ikisini de değiştireceği varsayılabilir.

Web 3.0‘ın Özellikleri

Web 3.0, yapay zeka (AI), anlamsal web ve her yerde bulunan özellikler göz önünde bulundurularak oluşturulabilir. AI kullanmanın ardındaki fikir, son kullanıcılara daha hızlı ve daha alakalı veriler sağlama hedefinden gelir. AI kullanan bir web sitesi, belirli bir kullanıcının uygun bulacağını düşündüğü verileri filtreleyebilmeli ve sağlayabilmelidir.

Yapay olarak akıllı bir web, bir cihaza yerleşik bir özellik olarak veya üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla bugün ortaya çıkmakta olan bir unsur olan sanal asistanları da tanıtacaktır.

Anlamsal ağın arkasındaki fikir, bilgiyi bir sisteme belirli verilerin ne anlama geldiğini öğretmeye yardımcı olacak şekilde kategorize etmek ve depolamaktır. Başka bir deyişle, bir web sitesi, arama sorgularına giren kelimeleri bir insan gibi anlayabilmeli ve daha iyi içerik oluşturmasını ve paylaşmasını sağlamalıdır.

Bu özellikleri oluşturacak teknolojiler arasında mikro formatlar, veri madenciliği, doğal dil arama ve makine öğrenimi yer alıyor. Web 3.0 ayrıca blok zinciri gibi eşler arası (P2P) teknolojilere daha fazla odaklanacaktır. Açık API’ler, veri biçimleri ve açık kaynaklı yazılımlar gibi diğer teknolojiler de Web 3.0 uygulamaları geliştirilirken kullanılabilir.

web 3.0

Web 3.0 ve Web 2.0

Web 2.0, son kullanıcılar için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kullanan web siteleri ve uygulamaları ifade eder. Günümüzde birçok web sitesinde kullanılmaktadır ve esas olarak kullanıcı etkileşimi ve işbirliğine odaklanmaktadır. Ayrıca daha evrensel ağ bağlantısı ve iletişim kanalları sağlamaya odaklandı. Web 2.0 ve 3.0 arasındaki fark, Web 3.0’ın yalnızca diğer son kullanıcıların sağladığı içerik yerine her kullanıcı için alakalı içerik sağlamak için makine öğrenimi ve yapay zeka gibi teknolojilerin kullanımına daha fazla odaklanmasıdır.

Web 2.0 esasen kullanıcıların site içeriğine katkıda bulunmasına ve bazen de işbirliği yapmasına izin verirken, Web 3.0 büyük olasılıkla bu işleri anlamsal web ve yapay zeka teknolojilerine devredecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here