Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle birlikte  Alternatif fikirler serimizin 2. bölümden devam ediyoruz. Alternatif fikirler serisinde kısaca Gelecekte olması muhtemel olayları veya  garip fikir akımlarını inceliyoruz. Gelelim bugünkü bölümde ne olacağına ….

          Öncelikle bu bölümü Black Mirror dizisi oldu . 5 sezon 2 bölümde dünyadaki sosyal medya  kurucularına  ulaşmak isteyen bir adam anlatıyor .

Kızı 8 ay önce intihar eden bir kadınla tanışan adam kadının hergün kızının ölüm nedenini bulmak için dizideki hayali sosyal medyaya belli başlı şifreleri denediğini görüyor.  Dizideki uber benzeri bir uygulama ile taksicilik yapan adam sosyal medya şirketlerinden birinin önünde şirkette üst düzey sandıgı bir stajyeri kaçırıyor. Kısa bir polis kovalamasının ardından adam tarla gibi bir yerde durduruluyor. Adam rehineyi vermeden dizideki hayali sosyal medya kurucusu   Billy Bauer telefonla konuşmak istiyor. Tabi Billy Bauer Amerikada oldugu için konuya fbi dahil oluyor ve adam hakkında bilgi toplama başlıyorlar. Adam hakkında en hızlı bilgiyi tabiki sosyal medya kurucu Billy Bauer buluyor . Dünyanın en büyük istihbarat teşkilatlarından daha hızlı bir şekilde 🙂 ve adamı kendi cep telefonundan arıyor .  Aramadan önce üyelerinin profillerini yıllardır analiz ettikleri için zevklerinden ve psikolojik durumunu nasıl değiştiğini anlatan bir raporu kısa bir sürede erişiyorlar. Daha FBI adamın ismini bile bulamazken ….

 

Sosyal medya ceosuyla konuşan adamımız ona aslında arabada telefonuna gelen bir bildirim yüzünden kaza yapıp sevgilisini kaybettiğini anlatıyor ve dert yanıyor.  Ha bide kızı için 8 aydır sosyal medya şifresini deneyen kadının intihar eden kızının sifresini alıyor . 

Tamda bu sırada sosyal medya kurucumuz olayın kendisinden kontrolden çıktığını anlatıyor. 

Sosyal Medya Kurucu Katil Mi ?

Aslında burada size anlatmak istediğim şeyde tam olarak bu  bir düşünsenize telefonuna gelen bir mesaja bakmak için arabada kaç kişi öldü ? Peki bir oyun veya atılan bir mesaj  için kaç kişi ? Şimdiye kadar internet ortamına kişisel bilgileriniz boyunuz kilonuz zevkleriniz kısaca hayatınızı girdiniz. Annenizin bile bilmediği şeyler belkide telefon şifrenizde  saklı ögle değilmi hayatımız dikkatimiz istediğimiz begendigim seyler burda saklı .

Jan Koum belki bu ismi duydunuz belkide duymadınız . Ama bu adam whatsapp kurucusu peki sizce whatsapp gelen bir bildirime bakmak için kaç insan  hayatını kaybediyor. Tamda bu konuda size bir soru sormak istiyorum sizde insanların gece yatmadan önce son baktığı sabah kalktığında ilk baktığı bir uygulama yapsanız ve insanların hayatlarına mal olsanız kendinizi suçlu hisseder misiniz  ? İnsanların gizledigi seyler veya bir katilin mesajları saklıyorsunuz 🙁 Çok garip bir durum değil mi ? 


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin