Merhaba dostlarım oyuncurehberim.net  hoşgeldiniz bu gün sizlerle birlikte yine işinize yarayacak bir yazı ile birlikteyiz . Daha fazla bu tarz yazılarının gelmesini istiyorsanız instagramdan bizi takip etmeyi unutmayın . Gelelim yazarımızın asıl konusuna  oynadığımız oyunlarda fps nasıl arttırılaçağına tabi önce fps ne demek onu öğrenelim. . 

İçindekiler

Fps nedir  ? Fps neden önemli !

Fps demek saniye başına düşen kare demektir .  Yani sisteminiz saniyede kaç kare alıyor yada monitörünüz saniyede size kaç fps gösterebiliyor. Bunlar özellikle oyun oynayan kullanıcılar için önemlidir.  Bir oyunda ne kadar fazla fps alırsanız alın monitörünüz kaç fps gösteriyorsa o kadar fps görürsünüz. Bu yüzden oyunlarda her türlü durumda monitörünüz hz kadar fps almak önemlidir .

Fps yükseltmek için ne yapılmalı ?

Fps arttırmak için  ne yapılmalı hadi hep birlikte bakalım.

  • Oyun Ayarlarını değiştirme 

Oyun Ayarlarını değiştirmek daha düşüğe almak  bilgisayarınıza binen yükü azaltacaktır. Bu sayede daha yüksek fps almanız mümkün 🙂 oyun ayarlarınız en düşükte ise oyun ayarlarınız çözünürlük kısmına gelerek çözünürlük düşürerek  fps yatırmanız mümkün .

 

  • Sürücüleri güncel tutma

Oyunlarda yüksek fps almamızı sağlayan 2 önemli donanım vardır biri ekran kartı diğeri ise  işlemci bu yüzden kullandığımız donanımların özeliklikle ekran kartının güncel tutulması önemlidir .  Genelde büyük sirketler oyun çıkaracağı zaman nvidia ve amd ekran kartlarına oyunun çıktığı gün optimizasyon güncellemeleri  gelir. Nvidia veya Amd bir ekran kartı kullanıyorsanız mutlaka ekran kartı denetim masanızı indiririn .

  • Düşük Sıcaklık 

Bilgisayarımızın daha iyi ve stabil çalışmasını istiyorsanız mutla temizlemeniz ve  yüksek sıcaklık değerlerine çıkıyorsa termal macun yenileme , ekstra fan ekleme gibi yöntemlere baş vurabilirsiniz. Aynı zamanda laptop kulanıyorsanız  laptop soğutucusu kullanabilirsiniz. Kasanızın özellikle arka kısmının duvara çok yakın olmaması ve fanlarının rahat bir şekilde hava almasını sağlamak bu konuda önemlidir.

  • Oyun Modunu Kullanma 

Windows 10  oyun modunu kullanmayı , ekran kartınızın veya  laptopuzun oyun modunu kullanmak size ekstra fps  sağlayacaktır. Oyun modu sayesinde bilgisayarınız işlemci ve ram gibi önemli  donanım parçalarında oyunlarınıza daha çok yer açacaktır. 

  • Bilgisayar başlangıç ve arka plan düzenleme 

Özellikle oyuncu kardeşlerimiz bilgisayarlarında  discord , virüs tarama programları gibi arkada çalışan bir sürü uygulamasını olur.  Bu uygulamalarda haliyle işlemci ve ram kullanımına yol açar bu yüzden özellikle bilgisayarı çok iyi olmayan oyuncu dostlarımız  bu tarz programlardan kaçmalı aynı zamanda 3d duvar kağıdı ve ekran koruyucu kullanmasını tavsiye ediyorum .

  • Bilgisayar hızlandırma 

Bilgisayarımızı hızlandırmak oyunları ve  programları daha optimize bir halde çalışmasını sağlayacağı için .  Bilgisayar hızlandırma yazımıza bakabiirsiniz. 

2020 Bilgisayar hızlandırma yolları ( PC ) – programları

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz