ÖNSÖZ

Yeni ve heyecanlı yazımıza hepiniz hoş geldiniz sayın oyun severler.  OyuncuRehberi’mde ilk olan, bize ait ve sinerji.gen.tr anlaşması doğrultusunda oluşturulan yeni oyuncu sistemimiz ve buna ait yorumumuzla sizlerleyiz. Az laf çok RAM diyerek lafı uzatmadan sistemimizi tek tek yorumlamaya ve sizlere Oyuncu Rehberim Estrela adlı sistemimizi tanıtmaya geçelim.

SİSTEMİ UCUZA ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Oyuncu Rehberim Estrela Özellikleri;

  1. AMD Ryzen ™ 5 2600 3.4GHz 6 Core AM4 İşlemci
  2. Adata DDR4 8GB 3000MHz XPG GAMMIX D10 RED (2 Adet) RAM Bellek
  3. GIGABYTE B450M S2H AM4 Socket DDR4 Support 3600MHz(O.C.) Anakart
  4. GIGABYTE RTX™ 2060 OC 6G 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
  5. Patriot Burst 480GB SSD Sata3 550MB/S – 500MB/S
  6. GAMEBOOSTER GB-G08B 600W 80+ Mid Tower Kasa

1. AMD Ryzen ™ 5 2600 3.4GHz 6 Core AM4 İşlemci

AMD Ryzen ailesinin en bilinen, güçlü ve fiyat konusunda da gayet bütçe dostu olan Ryzen 5 2600 işlemcisi sistemimizin kalbini oluşturacak. Yüksek RAM hızı ve verimli bir anakart ile hem oyun tarafında çoklu ve tekli çekirdek performansı olsun hem de ekran kartlarını belirli çözünürlüklerde (1080p,1440p vs..) besleme, haberleşme olsun oynayamayacağınız oyun yapamayacağınız render kalmayacak. Ayrıca belirtmekte fayda var 3. nesil çıkması ile 1. ve 2. nesil işlemci tarafında fiyat azalması ile artık 6 çekirdekli bu işlemci çoğu sistem üreticilerin fiyat/performans sistemlerinde ilk seçimlerinde olacaktır. Bu sizin gibi oyuncu kardeşlerimize büyük bir fırsat oluyor.

2. Adata DDR4 8GB 3000MHz XPG GAMMIX D10 RED RAM x2

Adata XPG GAMMIXSon senelerde biraz daha ünlenen ülkemizde adı sıkça duyulmaya başlayan Adata markası tarafında XPG GAMMIX D10 model RAM sistemimizde yer alıyor. Son dönemde hızla donanım dünyasında ve oyuncu sistemlerinde yer alan bu marka ve model RAM ile kalite, hız, verimlilik tarafında kafanız rahat olacak. 3000MHz frekansa ve Cl16 gecikmeye sahip bu belleğimiz fiyatıyla ve performansıyla kesinlikle ideal seçimlerde. 2 adet kullanarak hem Ryzen tarafında ikili bellek slotu performans artışı yakalanacak hem de günümüzde artık kesinliği kabul edilen 8GB bellek hafızasının yetmeyişinin önüne geçmek istedik. Elbette RAM sonradan eklemesi diğer parçalara oranla daha kolay olmasına rağmen böyle anlaşmalı bir şirketin elinde sizlere indirimli verilmesi hem oyun performansı hem de bütçenize rahatlık sağlayacaktır.

3. GIGABYTE B450M S2H AM4 Socket DDR4 Support 3600MHz(O.C.) Anakart

B450M S2HGelelim yıllardır kaliteli donanım parçaları ve yazılımlar üreten, verimlilik-performans artışı-bütçe dostluğu bakımından çokca söz edilen Gigabyte üretici firmasının B450 çipsetli anakartına. B450M S2H modeli fiyat listelerinde en altta olmasıyla ünlü ve gerek RAM bellek hızı desteği olsun gerekse hız aşırtma performansı olsun sizi uzun süre boyunca tatmin edecektir. Standart olarak 2933MHz frekansta RAM desteği varken hız aşırtma yapılması durumunda 3600MHz’e kadar tam performans destek verecektir. Ayrıca USB 3.1 GEN1 giriş slotuyla desteği olan donanımlarınızda üstün performans sağlayacaktır. 80mm M.2 SSD desteği sunan 1 portuda mevcut ki bu sayede program performanslarınızı ilerde bu port yoluyla katkı sağlayabileceksiniz.

4. GIGABYTE RTX™ 2060 OC 6G 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı

Ekran kartıNvidianın büyük bir atağı olan Ray Tracing(Işın İzleme) teknolojisinin en alt seviye kartı olan fakat performans tarafında 1080p oyunculukta çok güzel performans sağlayan RTX 2060 ekran kartımız sahnede. 2GB-4GB VRAMlerin yetersiz kalabildiği bu dönemde 6GB hafıza ile rahat bir oyunculuk sağlayacaktır. Bant genişliği, hafıza hızı, veri yolu gibi bir çok donanım özelliğinin fazlasıyla yeterli olacağı bu ekran kartı Gigabyte üreticisi ve fabrika çıkışı hız aşırtmalı olması sebebiyle bol bol FPS, görüntü kalitesi, soğuk çalışma, stabilite gibi önemli oyuncu etmenlerinde soru işareti kalmayacak. Ayrıca güzel bir indirimle Sinerji iş birliğiyle kaçırmamak lazım. 🙂

5. Patriot Burst 480GB SSD Sata3 550MB/S – 500MB/S

SsdOyuncu, yükleme ekranları, saniyelerin en çok sevdiği; yüksek hız, düşük gecikme, rahat kullanım dostu SSD tabiki sistemimizde olacaktı. Piyasada adından çok söz edilmediği halde bilinen ve fiyatına göre güzel performansa sahip olan donanım parçaları üretici markası Patriot tarafında Burst Sata SSD modeli karşımızda. Genelde kullanılan 120GB-240GB hafızalı modeller dışında artık 1GB başına düşen maliyetin azalması ile sistem üreticilerin F/P ürünü olarak kullandığı 480GB hafıza ile bir çok oyun ve programa yetecek kadar geniş hafıza mevcut olacak. Ki anakartımız 4 Sata 1 M.2 slot desteği ile bu hafıza alanını daha da genişletmeye imkan tanıyacaktır.

6. GAMEBOOSTER GB-G08B 600W 80+ Mid Tower Kasa

KasaGörüntü, malzeme kalitesi, düşük fiyat yüksek hava akışı, güçlü PSU’lu bir kasa ihtiyacımız var ve son dönemlerde arayıp dolar sebebiyle bunu bulamıyor muyuz? GameBooster markasının ürettiği GB-08B kasamızı size takdim ediyorum. 600W %80 üstü güç verimliliği sertifikalı kalite PSU’ya sahip kasamıza takın takabildiğiniz ekran kartını. Temperli camı ile iç dizaynın güzelliğini rahatça izleyin. Kendisinde gelen 4 tam RGB fan ile de hem sıcak havanız aksın hem de gösteriş puanınız artsın. Ayrıca kasamızda Sata SSDler için yer kaplamaması adına küçük yuvalar mevcut. Fiyat ve performans ve RGB bir aradaa bence kaçmamalı.

Oyuncu Rehberim Estrela sistemine ulaşmak için tıklayınız

Gelelim neden bu parçalar ve neden bu markalar? Tabiki kendi yorumumuzla…
İşlemci: Artık maalesef ki çoğu 2-4 çekirdek işlemciler oyunlarda can çekişmeye başlıyor. Güncellemeler geliyor, oyunlar farklı şekil alıyor, yazılımlar daha çok karmaşıklaşıyor derken bazı problemler de yanında geliyor. Örneğin 4. nesil bir intel 4 çekirdek fakat gel gelelim ki CS:GO oyununda bile sıkıntı çıkarabiliyor. Bu ve bunun gibi probleme Ryzen 5 600 serili modeller fiyat/performans ile çözüm getirdi. Peki Ryzen 5 1600 niye değil? Çünkü biraz daha güncel ve güçlü bir işlemciyi indirimli almak varken bir alt nesili almak biraz mantıksız gibi sizce de öyle değil mi?

Anakart ve RAM konusunda aslında bir çok defa konuştuk. Daha iyi hızda RAMler de mevcut daha düşük Cl’li de. Daha fazla donanımsal çözümlü anakartlarda mevcut daha kötüleri de fakat burda ki amaç tabiki de F/P oranında maksimum verimi almak bunu tekrar hatırlatalım. (Tabiki stok izni verilirse neden başka modeller seçemeyelim? 🙂 )

SSD: Bir çok üretici tarafında sıklıkla fiyatı ve performansı iyi ürünler gördük. Patriot üreticisi de bu yarışta bulunmak adına güzel çabalar vermiş ve meyvesi de Burst Sata3 SSD.Okuma Yazması gayet üst seviyelerde, kullandığı parçalar kaliteli olan bu SSD diskimiz size hem fiyatta hem de yükleme ekranında gülümsüyor. Eklemek istediğimse şu; yıllardır iyi işler yapan Samsung ve Sandisk ürünleri bu SSD yerine tercih edilebilir. Fakat fiyat konusunda birazcık cebiniz alev alabilir hatırlatmakta fayda var.
Ekran Kartı: Nvidianın ve oyuncuların sevdiği 1080p’de yüksek kalite ve güç verebilen RTX 2060 GPU’su hem en çok tercih edilenler arasında hem de ileriye yönelik Ray Tracing teknolojisi için düşük fiyatta(indirimi tabiki de var). Gigabyte’ın elinde ise gerek yazılımsal destek olsun gerekse donanımsal stabilite olsun bu GPU size çok şey kazandıracak. Ama daha düşük tutulup işlemci yüksek tutulabilirdi mesela gtx 1660 gibi. Veya RAM gibi kolay yükselen malzemeden kısılıp daha iyi hızlardaki bir RTX 2060 seçilebilirdi. Burda yine F/P oranımız devreye girer ki normal şartlarda 1080p’nin kralı 1660ti GPU’sunu bile performansta geride bıraktığı için bu kart seçiliyor. Merak etmeyin üstünde tost veya yumurta yapacak kadar sıcak olmayacaktır.
Kasa: Son dönemin gözde parçası renkli, çok fanlı, geniş ve güzel hava akışı olan kasalar. Bir sürü marka ve model piyasada cirit atıyorken en iyisini bulmak bu sefer bize ve Sinerji.gen.tr ye düştü. GameBooster markamızda hem 600w bronze sertifikalı bir güç kaynağı olması hem de bol bol RGB’li fanlarımız olması yanında tasarımsal olarak sıcak havayı mümkün şekilde dışarıyı atmakta size yeteri performansı mutlaka verecektir. Peki başka bir ürün olabilir miydi? Aslında bazı durumlarda PSU ve kasayı ayrı ayrı almak daha ekonomik ve performanslı olabiliyor. Bunu sistemimizde yapmayı düşündük fakat 2 parçanın bir arada olması ve ikisininde aynı yerden çıkmış ve bize hazır test edilmiş gelmesi daha iyi olacaktır diye düşündük.

Sonuç Olarak;

Oyuncu Rehberim Estrela sisteminde parçalar genel olarak artık bilinenler olduğundan bize düşen uygun fiyat yüksek verimli performans verenleri bulmak ve anlaşmalar doğrultusunda sizlere en iyi hizmeti verdirmektir. Bu sistemi aldığınızda emin olun seneler boyunca düzgün ve temiz kullanımda, aşırı zorlamadan veya zorlandığında bakımını yaparak stabil performans elde edeceksiniz. Unutmadan sistemimiz ağırlıklı 1080p oyunculuk için düşünüldü ve tahmini olarak çoğu oyunda kişisel tercihlere göre +75 FPS almanız mümkün. Yorumlarınızı, düşüncelerinizi, nelerin gelmesi gerektiğini yani güzel düşünce ve eleştirilerinizi topluluğumuzda dört gözle bekliyor olacağım. OyuncuRehberim sabırla bu yazımızı okuyanlara bol bol FPS dileklerini iletiyor ve başka yazıda yine sizlerle olmayı bekliyor olacaktır. Mutlu ve sağlıklı kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin