33

Merhaba sevgili oyuncu rehberim takipçilerini sizin istek ve önerileriniz üzerine güzel bir overclock rehberi hazırlamak istedim . Soru soru giderek bütün sorularınızı cevaplamayı planlıyorum . Aklınıza takılan soruları yorum kısmından veya instagram adresimizden sorabilirsiniz. Aynı zamanda bize destek olmak için sitemizden bildirimleri açabilir veya instagram üstinden takip edebilirsiniz. 

Overclock Nedir ?

Dev rehberimize başlamadan önce overclock ne olduğunu öğrenmemiz daha doğru olacaktır .   Overclock ( OC ) sözlük anlamı belli bir zaman diliminin üstüne çıkmak anlamına gelir. Biz daha çok hız aşırtma anlamıyla kullanıyoruz. Bilgisayar parçalarının sınırlarını zorlamak yani matematiksel ölçüm değerlerini artırmak için kullanılır.  

44

Overclock Neden Yapılır ? 

Overclock yapmamızın temel sebebi daha fazla performans almaktır .  Bilgisayarımızın hızını belirlediğimiz çeşitli matematiksel terimleri değiştirerek  örnek verecek olursak  işlemci için GHz gibi degerleri artırarak oyunlarda daha fazla fps almak  ,render sürelerini kısaltmak için kullanılabilir. 

Kimler Overclock Yapabilir ?

Dostlarım overclock yapmanın belli bir sınırlandırması yoktur .Bilgisayarı olan herkez OC yapabilir . Tabiki belirli şartları olması lazım bu şartlardan yazının ilerleyen kısımlarında bahsedecegim.

Overclock ‘ un Yararları Nelerdir ? 

Dostlarım zararlarına geçmeden yararları nelerdir onları söylemek istedim . Overclock başlıca yararı bilgisayarınızdan daha iyi performans almamızdır . Tabiki daha iyi performans aldığımız zaman oyunlarda daha yüksek fps değerleri ,render yapıyorsak render sürelerinde düşme gibi  şeyler olabilir . Açıkçası overclock yaptığınız donanım parçası neyi etkiliyorsa onda iyileşme olacaktır.   

Overclock ‘ un Zararları Nelerdir ? 

OC yaparken bilgisayarınızda çalışan parçalar daha fazla ısı üretecektir . Bu yüzden OC yaparken bilgisayarımızın ısı değerlerine kesinlikle  bakmamız lazım . Unutmayın Ki bir bilgisayar ne kadar serin çalışıyorsa o kadar iyi performans verir . Isının yol açabileceği zararları yazının ilerleyen kısmında dikkat edilmesi gerekenler olarak yazacağım. 

Overclock Nasıl Yapılır ?

Dostlarım overclock yani oc yapmak çok geniş bir kavram ve bilgisayarınızda bulunan sistemlere göre değişebilir. 

Uygulamalar ( Yazılım )  İle Overclock Yapmak 

Dostlarım ekran kartı veya kullandığınız işlemcinin yönetici panelinin uygulamaları bios girmeden yani masaüstünden overclock yapmanıza imkan verebilir.  Bu yüzden işlemci veya ekran kartınızın sunmuş olduğu yazılımları indirmenizi öneririm.  

 BIOS ile Overclock Yapmak 

Yazılım desteği ile OC imkanınız yoksa  her anakartın sunmuş oldugu imkanlardan yararlanabilirsiniz. OC yapmanız için ilk yapmamız gereken şey anakart kontrol paneline yani biosa girmektir.   Bios açmak için bilgisayarımız açılırken bios açma tuşuna basmamız lazım fakat anakart modeline ve markasına göre basacağımız tuş değişiklik gösterebilir . Genelde del yada f12 ‘ dir.  Del yada f12 tuşu açmazsa anakartın modeli ekrana geldiğinde bios tuşu sol alt taraflarda yazacaktır.  Dostlarım biosa girdikten sonra tam işte suradan hız değerlerini değiştirirsiniz demek maalesef imkansız anakartınızın kendi sundugu OC menüsü olabilir. Ekran kartı , işlemci , ram ayrı ayrı OC yaptığınız bölümler olabilir. Bu yüzden biosa girdikten  bir çeviri kullanarak adım adım hareket etmelisiniz. Ama içiniz rahat olsun ESC tuşuna basarak veya alt panelde kendi yönlendirdigi bir tuşa basarak ayarları sıfırlamanız mümkün.

Overclock Yaparken Dikkat edilmesi gereken şeyler  – ÇOK ÖNEMLİ !!!!!

OC yapacağım diye bilgisayardan olmanız mümkün bu yüzden  aşağıdaki maddeleri dikkatli bir şekilde okuyun.

1- Isı Değerlerine Dikkat Edin !

Daha fazla performans almak için bilgisayarımızı zorladığımız için bilgisayarımız daha fazla ısınacaktır .  Bilgisayarınızın daha fazla ısınması çeşitli donanım parçalarını yakmanıza veya bozmanıza sebep olabilir . Bu yüzden bilgisayarınızın ısı değerlerini kontrol etmeyi unutmayın. Kesinli stok soğutucu ile OC yapmayın.   ( BIOS yazar veya masaüstünde bir uygulama ile OC yapıyorsanız uygulamada yazar , yazmıyor ise Cpu z programını indirebilirsiniz. ) 

2- Bozulursa Garanti Dışı Kalır !

OC yaparken bilgisayarınız bozulursa bozulan parça garanti kapmasına alınmayabilir.  Bazı donanım parçaları ryzen 5 serisi gibi çeşitli düzeylerde OC yapmaya kendisi imkan verdiği için bozulsa bile garanti kapsamına girebilir. Sonuç olarak parçadan parçaya markadan markaya değişiklik göstermektedir.

3- Daha Fazla Güç Tüketecek !

Dostlarım bilgisayarımıza elektrik sağlayan donanım parçası olan güç kaynaklarının ( PSU ) belli bir Watt değerleri vardır  . Bilgisayarımızın üstünde bulunana donanım parçalarının watt degerlerine güç tüketecektir . Hal böyle olunca OC yaptığınız parça daha fazla güç tüketmek isteyecektir bu yüzden daha fazla watt harcayacaklar  . Eğer güç kaynağımız yetersiz kalır ise bilgisayarımız kapanak veya PSU yanacaktır . PSU konusunda daha detaylı bilgi aşağıdaki yazımızda 

KALİTELİ GÜÇ KAYNAĞI SEÇME REHBERİ

Son Olarak Basit Tavsiyeler 

OC yaparken anakartımızın , ekran kartımızın , işlemcimizin kitapçığına bakmayı unutmayın orda OC hakkında bilgi mutlaka olacaktır . Kitapçığınız yok ise resmi internet sitesinden bulmanız mümkün .

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz