Metaverse geniş bir terimdir. Genellikle insanların internet üzerinden erişebilecekleri paylaşılan sanal dünya ortamlarını ifade eder. Terim, sanal gerçeklik (VR) veya artırılmış gerçeklik (AR) kullanılarak daha gerçekçi hale getirilen dijital alanlara atıfta bulunabilir. Bazı insanlar metaverse kelimesini, kullanıcıların etrafta dolaşabilen ve diğer oyuncularla etkileşime girebilen bir karaktere sahip olduğu oyun dünyalarını tanımlamak için de kullanır.

Ayrıca blok zinciri teknolojisini kullanan belirli bir meta veri deposu türü de vardır. Bunlarda kullanıcılar kripto para birimleri kullanarak sanal arazi ve diğer dijital varlıkları satın alabilirler.

Pek çok bilim kurgu, gerçek fiziksel dünyadan ayırt edilemeyen dijital dünyalar olan metaverse‘lerde geçer. Ama bu hala kurgunun malzemesi. Şu anda çoğu sanal alan, gerçek hayattan çok bir video oyununun içine benziyor.

Neden Çıkıyor?

Metaverse hayranları, bunu internetin gelişimindeki bir sonraki aşama olarak görüyor.

Şu anda insanlar sosyal medya platformları gibi web sitelerine giderek veya mesajlaşma uygulamalarını kullanarak çevrimiçi olarak birbirleriyle etkileşime giriyor. Metaverse fikri, insanların etkileşimlerinin daha çok boyutlu olabileceği, kullanıcıların sadece görüntülemek yerine kendilerini dijital içeriğe kaptırabilecekleri yeni çevrimiçi alanlar yaratacak olmasıdır.

Metaverse’e artan ilgi, COVID-19 pandemisinin bir sonucu olarak görülebilir. Daha fazla insan uzaktan çalışmaya ve okula gitmeye başladıkça, çevrimiçi etkileşimi daha gerçekçi hale getirmenin yollarına olan talep arttı.

Kimler Katılıyor?

Metaverse fikri, bir sonraki büyük şeyin parçası olmak isteyen yatırımcılardan ve şirketlerden büyük ilgi görüyor.

Mark Zuckerberg, Temmuz ayında şirketin sosyal medya şirketi olmaktan bir metaverse şirketine geçmeye çalışacağını söyledi.

Bu terim Silikon Vadisi’nde popülerdir. Microsoft’un dijital ve fiziksel dünyaları bir araya getirmekten de bahsetmiş olması bir adım atabileceği anlamına geliyor.

Popüler çocuk oyunu Roblox, kendisini bir metaverse şirketi olarak tanımlıyor. Epic Games’in Fortnite’ı da metaverse’in bir parçası olarak kabul ediliyor.

Müzisyenler bu platformlarda sanal konserler verebilmektedir. Epic Games, Eylül ayında milyonlarca insanın şarkıcı Ariana Grande’nin Fortnite’ta sanal olarak performansını izlediğini söyledi.

Dünyanın en büyük moda şirketleri, insanların avatarlarının metaverse ortamlarında giyebileceği sanal giysiler yapmayı da denedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here