Yakın zamanda bilgisayar topluyçak arkadaşların merakla bekledigi gtx1100 serisi ekran kartları hakında bilgiler sızdırılmaya başlandı. Beklenen bilgilerin açıgı SK Hynix’in yol haritasında açığa çıktı. 

Son zamanlarda  süpesizki dünya genelinde ortaya cıkan madençillik sorunu yüzünden ekran kartı üretüçüleride çesitli önlemler almaya calışıyor. Bütün ekran kartlarını satın alan sanal madençiler yüzünden oyun oynamak için kulanılan oyuncuları aşırı yüksek fiyatlarla karşılaşmakta örnek vercek olursak ilk çıkıtıgnda 900tl civarinda olan RX580 ekran kartları  suan 2250TL çivarinda dolayısıyla oyuncu kardeşlerimiz AMD ve NVIDIA  duyuraçagı kartları heycanla bekliyor.

oyunculara bu bekleyişin uzun sürmeyeçegini söylebilirim. Öyleki  SK Hynix’in GDDR6 bellek üretimine baktıgımız zaman GTX 1100 serisi ekran kartların  temmuz ayı gibi bizlerle olması bekleniyor. CPU tarafından kod adının  Ampere mi Turing mi  şeçmerinde sonuç Turing lehine sonuçlanmışdı 🙂

 

Bellek Peformansı 2 Kat Arttı

GDDR5  bellek kulanımı degişerek  GDDR6 belleklerine geçileçek . GDDR5 den GDDR6 belleklere geçerken 2 kat daha daha iyi performans sunacak. Bunun yanı sıra maliyet konusunda %20 daha pahalı olacak. Dolayısıyla çıkış fiyatlarının yükseleçegi anlamına geliyor. Fakat firmalar para içinin bütün kartları yine madençilere satarsa  %20 %100 üzerine bile cıkabilir.

Kaynak: Siteye Git

 

16GB Ekran Kartları 🙂

Bir yandan  1.35 volt’luk gerilimde çalışacak belleklerin  SK Hynix’in  alınan bilgilere göre 1 veya 2 GB kapasiteye sahip olacaklarmış . Burada her 32 bitlik GDDR bellek kontrolcüsünün bir adet bellekle eşleştiğini düşünürsek 256 bit bellek veri yolu desteğikleyen  modelde 8 veya 16 GB’lıkkapasiteli kartların satışada olabileçegini söyleyebiliriz.

Tabiki ekran kartıları hakkında kesin bir bilgi olmasada GTX 1170 ve 1180 ekran kartların 8gb ve 16gb versiyonlarını piyasada görcegimize eminim. Umarım madencilerin önüne geçilerek  oyun oyayan oyuncu kardeşlerimin yeni seri ekran kartlarınına en uygun fiyatla ulaşmasını arzu ederim. Kartların vereçegi performans degeri hakkında kesin bir sey konuşmak pek mümkün değil ama  %25 bir performans artı yaşancagını diger yıllara endeksle söylebilirim. Dostlar istek, önerilerinizi ve araştırmasını istedigimiz başka konulardaki isteklerinizi yorumlara bırakabilirsiniz  yorumlara bıkabilirsiniz. İyi günler dinlerim.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz