Format Sonrası Büyük Sorun – Sürücü Yükleme(Driver Install)

0

Merhaba Oyuncu Rehberim okuyucuları. Bugün önemli bir konu olan “Sürücü Yükleme” veya donanımı bilgisayara ve işletim sistemine tanıtma da diyeceğimiz işlemden bahsedeceğiz. Bildiğim, edindiğim tecrübeleri sizlere aktaracağım.

Sahip olduğumuz bilgisayarın düzgün çalışması için donanımların da bildiğiniz gibi doğru çalışması gerekir. Bu doğrultuda tabi ki işletim sistemi yüklendikten sonrasında da belirli işlemlerin bizler veya işletim sisteminden yapılması gereklidir. Sürücülerin yüklenmesi ile zaman zaman başımız derde girmiştir illa ki bir şeyler öğrendik fakat sağlıklı olanı hangisi onu da bilmek lazım diye düşünüyorum. Hadi anlatıma geçelim!

İŞLETİM SİSTEMİ YÜKLENMESİ SONRASI İLK ADIM

En basitinden işletim sistemi sürümünün güncelliğini kontrol etmek lazım. Tabi burada bir artımız var bunu yaparken zaten işletim sistemi kendince tanımlanmış sürücü tanımlamalarını gerçekleştirecek. Burada önemli bir şey belirtmeliyim her zaman en güncel sürücüleri yükleyecektir diye bir olay yok. Buradan sonrası zaten bizim için mühim olan kısım. Hadi oraya geçelim.

updateOyuncuReh

İLK ADIM BİTTİ PEKİ SONRASI?

Buradan sonrası için ilk ve en önemli söylemem gereken şeyi söylemeliyim; 3. Parti programlar her zaman kolaylıktır fakat garanti veya kesin çözüm değildir. Babana bile güvenmeyeceksin! Bu söylediklerimi biraz açalım bakalım içeride neler var?

İsim vermeden anlatmaya çalışırsak bir çok sürücü tanımlamayı hazır olarak internetten imzalı olarak indirdiklerini belirten programlar var. Elbette bunlar kesinlikle güvenilmez diyemem ama ilk aşamada direkt kullanmamak gerekli. Sonuçta anakart olsun ekran kartları olsun sürücülerini zaten internette üreticileri veya NVIDIA, AMD, INTEL kendi sitelerinde ve veritabanlarında bulabiliyor iken daha farklı yerlerde aramak mantıklı değil.

intel amd

nvidia

Üstteki resimler tamamen birkaç örnek mesela MSI kendi sitesinden indirebilirsiniz hatta ekstra kullandığınız donanıma özel program varsa onu da indirebiliyorsunuz. Bu birçok üretici, donanım için geçerli tabi ki bazı eski donanımlar hariç. Sahip olduğunuz donanım adını kimliğini, üreticinin sayfasından aratarak bulmanız mümkün. Bakın mesela Gigabyte üreticisinden RTX 2080 GPU’lu ekran kartını aldık diyelim. Herhangi model olsun olmasın yukarıdaki resimde bakınız el ile arama olsun otomatik arama olsun birkaç tık ile sürücü tanımlamasını indirebilir ve kurabiliriz.

Bir örnek istendiğini duyar gibiyim hemen;

Herhangi bir arama motorunda “nvidia driver” diye arama başlattım. Sonrasında link kontrolü yaptım ve ilk site olan “Sürücüleri Yükle” linkine bastım. örnek1

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi iki yöntem var. Genelde de siteler size kolaylık olsun diye otomatik taramayı da ekleyerek donanım tanımlama işini kendi hallediyor ve size en uygun sürüm, yazılım ve kimliği indirmenizi sağlıyor. Diyelim ki ben kendim yapmak istiyorum. Manuel yani el ile olan kısmı kullanıyoruz ve oldukça basit.

sürücü1

Tip gördüğünüz gibi bir sürü aldığınız kutuda veya malzeme de genelde üstünde yazar oradan bakarak seçebilirsiniz. Elimizde GeForce tipi mevcut seriye geçelim.

sürücü2

Gördüğünüz gibi biraz fazla seri mevcut. Elimizde masaüstü RTX serisi 2080 ekran kartı olduğunu varsayıyorum(hayal de ediyorum). Burada GeForce RTX 20 Series seçeneğini seçip ürün kısmına geçiyoruz.

sürücü3

Ürünümüz GeForce RTX 2080 i seçtik. Sonrasında klasik olarak sahip olduğunuz işletim sistemi ve dil tercihini onaylayıp aramaya başla butonuna basmalıyız.

sürücü4

Evet bize sistemleri bu versiyonda imzalı sürücüyü önerdi. Tüm bilgileri görüyorsunuz. Dosya boyutu seçtiğiniz dil, işletim sistemi, sürücü yayımlanma tarihi her şey. Kabul et ve yükle diyerek sürücü dosyamızı indiriyoruz.

sürücü5

Genel olarak sürücü yüklemeleri ve indirmeleri bu şekilde olacaktır. Windows güncelleştirme ile gelenler tabiki işinize yarayacaktır. Fakat güncel, imzalı, optimize edilmiş ve işimizi kolaylaştıracak yeni özelliklerin olduğun sürücü tanımlamasını indirmeyi herkes ister. Güncellik çoğu zaman iyidir. Umarım yazımızda kafanızdaki soru işaretlerinin cevaplarını buldunuz. Yorumlarda istediğiniz sürücülerin nerelerden indirebileceğinizi bulamadıysanız sorabilirsiniz.

Ek olarak;

3. parti yazılım olarak kabul edilen “Driver Booster” tarzı programlar elbette ki işinize yarar. Hatta çoğu zaman işletim sistemlerinde daha hızlı sonuç verir. Fakat üretici ve yardımcı şirketlerin kendi onayladığı imzaladığı sürücüleri, kendinizin görüp indirmesi, yükleme sürümlerine, güncelleme notlarına göz atması bizim ve genel olarak bilgisayar aleminin mantıklı gördüğü durumdur. Bunu göze alarak ve yaşanılacak sıkıntıları da kabul ederek yine bu programları kullanabilirsiniz fakat unutmayın 3. parti veya harici müdahale de donanım arızası söz konusu olursa üreticiler garanti vermediğini belirtiyorlar. Bilginize!!!

Bir başka yazıda gerek kurulum gerekse kurulu sürücüyü güncelleme yöntemleri olsun önemli durumları anlatmak üzere görüşmez üzere.

GÜNCEL KALIN!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz