En yeni oyunları oynamak istiyor ancak PC’nizin bunları kaldırabileceğinden emin değil misiniz? “Ekran kartım ne?” diye mi soruyorsunuz? Grafikler, PC oyun deneyiminin büyük bir parçasıdır. Ancak her bilgisayar piyasadaki en iyi oyunlar için tasarlanmamıştır. Hangi grafik kartını taktığınızı bilmeniz ve bunu oynamak istediğiniz oyunun minimum gereksinimleriyle karşılaştırmanız gerekir. Bunu nasıl çözeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Ekran kartı nedir?

Bilgisayarınızı açtığınızda, ister basit bir Word belgesi isterse karmaşık bir 4K  oyun deneyimi olsun, ekranda görünen görüntüler  bir ekran kartı (veya GPU) tarafından oluşturulur. Bu yongalar, anakartın  veya  işlemcinin bir parçası olan basit “entegre grafiklerden” daha büyük, daha güçlü genişletme kartlarına kadar değişebilir.

Genellikle “ayrık” veya “özel” grafik kartları olarak adlandırılan bu genişletme kartları, genellikle daha iyi 3D oyun, hızlandırılmış video oluşturma ve hatta bitcoin madenciliği gibi bazı grafiksel olmayan işler gibi entegre grafiklerden daha güçlü görevleri yerine getirebilir  . Bu ekstra yardımcı program, bilgisayarınızda daha fazla güç kullanımı, daha fazla ısı ve daha fazla alan pahasına gelir; bu nedenle, ultra ince dizüstü bilgisayarlarda nadiren özel grafik kartları bulabilirsiniz.

Diğer tüm bilgisayar bileşenleri gibi, grafik kartları da zamanla eski hale gelebilir. 2010’da satın aldığınız kartın 2020’nin AAA oyunlarını yüksek ayarlarda oynaması pek olası değil, bu nedenle bir oyunun bilgisayarınızda çalışıp çalışmadığından emin değilseniz, minimum veya önerilen gereksinimleri şu anda sahip olduğunuz donanımla karşılaştırmak isteyeceksiniz.

ekran kartları

Ekran Kartım Ne?

Hangi grafik kartına sahip olduğunuzu bilmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü iki ilgili model numarası vardır. GPU’nun modeli (yani, işi yapan gerçek çip) ve kartın modeli (diğer donanımları içerir). soğutucu, voltaj düzenleme modülü vb.)

Bugün ayrı GPU üreten iki ana üretici var: Nvidia ve AMD. Bununla birlikte, kartları kendileri yapan başka birçok üretici var. Asus, EVGA, MSI, Gigabyte – ve diğer şirketler, Nvidia ve AMD’nin yongalarını kullanıyor. Kendilerini birbirinden ayırmak için kendi ince ayarlarını ekleyerek grafik kartları üretiyorlar. Bir üreticinin sürümü diğerinden daha iyi fanlara sahip olabiliyor. Fabrikadan hız aşırtmalı olarak gelebiliyor veya daha iyi bir garantiye sahip olabiliyor.

Bu nedenle, sahip olduğunuz grafik kartını ararken, yonga setini (örneğin, “Nvidia GeForce GTX 1060”) bilmenin yeterli olup olmadığına veya kartınızın gerçek üreticisine ve modeline ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeniz gerekir ( Nvidia’nın yonga setini kullanan “EVGA GeForce GTX 1060 Superclocked” gibi). İlkini Windows’ta bulmak çok kolaydır, ikincisi ise biraz daha karmaşık olabiliyor.

Windows’ta Hangi GPU’ya Sahip Olduğunuzu Öğrenin

Bilgisayarınızdaki Başlat menüsünü açın, “Aygıt Yöneticisi” yazın ve Enter’a basın. Ekran Bağdaştırıcıları için üste yakın bir seçenek görmelisiniz. Açılır oku tıklayarak ve GPU’nuzun adını tam orada görebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde Radeon RX 580’e sahip olduğumu görebilirsiniz.

görsel

Üretici ve Model Numarasını Bulun

Üretici, Speccy adlı bir üçüncü taraf uygulamasıyla bulmak için yeterince kolaydır . Ücretsiz sürümü indirin, başlatın ve kenar çubuğundaki Grafikler seçeneğini tıklayın. Aşağı kaydırın ve PC’nizdeki asıl kartı kimin yaptığını size söylemesi gereken Subvendor girişini arayın. Benim durumumda Asus bu özel RX 580’i yaptı. (Kartınızın ne kadar video RAM’i olduğunu da görebileceksiniz, diğer özellikler arasında.)

uygulama

Her hangi bir sorunuz varsa aşağıda bulunan yorumlar kısmından sorunuzu sorabilirsiniz. İyi günler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here