Merhabalar teknoloji severler ve oyuncular(özellikle siz). Bugün ki yazımızda Donanım Arşivinin bir diğer emeği olan DA-V4 -namı değer V4 Reyiz- sistemi ile karşınızdayız. Öncelikle sistemimizin içerdiği donanımları tanıyalım sonrasında küçük bir yorumun ardından parçalar hakkında konuşmaya başlayalım.

DA-V4 DONANIMLARI

  1. AMD Ryzen 5 1600 Soket AM4 – Tray İşlemci
  2. MSI B450M PRO-M2 AM4 DDR4 3466MHz (XMP OC MODE) – Anakart
  3. Corsair 8GB DDR4 3000MHz Cl16 Vengeance LPX – RAM
  4. MSI RX580 ARMOR OC 8GB GDDR5 – Ekran Kartı
  5. Thermaltake V200 600w 80Plus 3x Pure Plus RGB – Kasa
  6. TOSHIBA OCZ 480GB TR200 555MB Okuma 540MB Yazma – Sata SSD

Gördüğünüz gibi çoğu oyuna fazlasıyla yetecek bir kaç pürüzü olan bir sistem. Hem geleceği olan kolayca yükseltilen hem de fiyat/performans tarafında tam not alabilecek bir sistem. Şimdi gelelim donanımların sahip olduğu özellikler, yorumlarımız ve oyun tarafındaki durumlarını konuşmaya.

1.AMD Ryzen 5 1600 Soket AM4 – Tray İşlemci

AMD Ryzen 5 1600AMD ailesinin ZEN mimarisine sahip 6 çekirdekli 12 threadli kuvvetli işlemcisi. Hem oyunlarda çoklu çekirdeğe doyurma hem de render gibi işlerde çok güzel performans verecek bu işlemci ayrıca fiyatına göre gerçekten çok iyi işler başarıyor. Ekran kartlarını besleme tarafında 6 çekirdeği ile sorun yaşamayacak ve 3.2 GHz base, 3.6GHz boost hızları ile oyunlarda bol bol FPS görmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sisteme özel olarak gelen soğutucu ile ortalam 4.2-4.5 GHz hız aşırtma ile frekanslara sahip olacaktır. Kısacası sistemin kalbi çok kuvvetli. Ekstra bilgi olarak Tray işlemciler kutu ve taşıma masraflarını en aza indirgediği için tercih ediliyor. Bu da bütçeye ufak bir dostluk.

2.MSI B450M PRO-M2 AM4 DDR4 3466MHz – Anakart

MSI B450M PRO-M2

3 yıl garantili Ryzen ailesine güç verecek ve aynı zamanda içerdiği teknolojiler ile kullanım kolaylıkları sağlayacak olan anakartımıza gelelim. MSI gibi kaliteli üreticiden B450 çipsetli bu kart sayesinde 3466MHz RAM frekansları görebilirsiniz. M2.SSD Boost ile yükleme/kopyalama/okuma/yazma gibi işlemler saniyeler içinde tamamlanacak. BIOS update ile gelecek olan 3. nesil Ryzen ailesine de destek sağlayacak olan bu anakartımız her yönüyle kullanışlı olup sistemin iskeletini emin ellere teslim etmemizi sağlıyor.

3.Corsair 8GB DDR4 3000MHz Cl16 Vengeance LPX – RAM

Corsair 8GB 3000MHz Cl16

8GB bellek ile genel olarak oyunlara yeterli olan gayet güçlü RAM Corsair Vengeance. Yüksek hızı düşük fiyatı ile hem FPS hem bütçe dostu. Ayrıca soğutması gayet iyi olduğu için ilerde yapılacak hız aşırtmalar ile üstün performanslar almak da mümküm. Tabi buna Ryzen ailesinin yüksek hızları sevmesini de eklemeliyiz.

 

4.MSI RX580 ARMOR OC 8GB GDDR5 – Ekran Kartı

MSI ARMOR RX 580 8GB

Hoş görünümlü, fabrika çıkışı hızlandırılmış RX580 ekran kartımız sisteme eşlik ediyor. MSI üreticisinin imal ettiği ARMOR OC modeli ile optimize hızlandırılmış bu kart ile piyasadaki çoğu oyunu ultrada oynayabilirsiniz. Üstelik kişisel grafik ayarlamaları, hız değerlerini arttırabilme ile bir çok oyunda 90-100 FPS’in üzerine çıkarak 144Hz 1ms gaming monitörlerde çok akıcı ve net bir görüntü elde edebilirsiniz. 8GB GDDR5 bellek ile ultra ayarlarda bile bir çok oyunda hala hafıza boşluğu olacak ve sunduğu performansta gecikme takılma yetersizlik gibi olumsuzluklar olmayacaktır.

5.Thermaltake V200 600w 80Plus 3x Pure Plus RGB – Kasa

Thermaltake V200

Thermaltake kalitesinin bir kez daha sunulduğu ve sistemin en önemli donanımı kasamız. Depolama donanımları için fazlasıyla haznesi olan bu kasamızda 3 adet RGB kontrol edilebilir fan bulunmakta. Hava sirkülasyonu bakımından çok iyi bir işe sergileyecek bu kasamız tozlara karşıda iyi bir koruma gösterecektir. Dahili olarak gelen 600W gücündeki performansı oldukça iyi olan güç kaynağımız ile gelecekte donanım güncellemede sıkıntı çekmeyeceksinizdir. Ayrıca belirtmekte fayda var ön tarafta 120-240-280mm radyatörlü sıvı soğutma desteği, üst tarafta 120-240mm radyatörlü sıvı soğutma desteği ve arka tarafta 120mm radyatörlü sıvı soğutma desteği bulunuyor.

6.TOSHIBA OCZ 480GB TR200 555MB Okuma 540MB Yazma – Sata SSD

Toshiba OCZ 480GB Sata SSD

Gün geçtikçe önemi artan SSD depolama donanımlarının ve “En kötü SSD, HDD’den daha iyidir.” sloganının önemi düşünüldüğünde, bir SSD bu sisteme şarttı. Fakat TOSHIBA üreticisi tarafında yüksek okuma yazma değerlerine sahip ve 480GB ile bol bol oyun sığdırılabilecek bu SSD’miz ile sistemimiz akıcı, güçlü olacaktır. Ayrıca bir sata SSD’ye hız değerleri oldukça yüksek seviyede olduğu için sahip olduğu ücrete göre alınabilir bir donanimdir.

Gelelim bizim yorum bölümümüze…

EKSİKLER:

Depolama kapasitemiz yeterince fazla olduğu için ekstra depolamaya ihtiyaç duyulmamış olabilir fakat kişisel verilerin,yedeklenecek veya saklanacak bilgilerin, oyunların sürekli SSD ye bağımlı olması iyi bi durum değildir. SSD kullanım ömrünü daha hızlı bitirmesine sebep olabilir. Bu yüzden 500GB veya üstü bir hafızaya sahip depolama güvenlik, verimlilik ve rahatlık bakımından iyi olabilirdi. Ayrıca artık güncel oyunlarda akıcılık ve rahatlık ön planda olmasi gerekirken tek slot bir ram kullanılması büyük bir performans kaybına sebep olmuştur. Kasamızda ise bir miktar lüks seçime gidilmiş gibi duruyor. Bu lüks yerine yeterli seviyede donanim seçilerek diğer eksiklerin giderilmesine zemin hazırlanabilir.

ARTILAR:

Sistem baştan aşağıya bir oyuncuya mutlu bur kullanım sunacaktır. Ram cift kanal olmasa da eğer kısa zamanda bos olan diğer slotu doldurabilirseniz 2x8gb kullanarak çok büyük bir performans kazanabilirsiniz. Ve dolara inat güzel indirime sahip olduğu düşünülürse tam bir fiyat performans ürünü diyebiliriz. Depolama kısmı elbette bir yerden sonra yetersiz kalacaktır ama bu seviyeye kadar SSD kendine verilen görevi muhteşem hızlı yapacaktır. Islemcimizin 6 çekirdek 12 thread olması ile piyasadaki çoğu ekran kartını rahat besleyecektir, hız aşırtmaya da açıktır.

SONUÇ OLARAK

Sonuç kısmına gelecek olursak sayın Oyuncu Rehberim okuyucuları; sistem bütçeniz yetmesi durumunda kaçırılmaması bizler tarafından tavsiye edilir. Sadece oyun tarafına bakmayalım çoklu çekirdeğin kullanıldığı bir çok alanda rakibine oranla çok güzel işler başardığı testler sonucunda ortada. Yazımızın sonunda sizlere iyi oyunlar diliyoruz. Ve dileriz ki istediğiniz sisteme kavuşursunuz.

Bir başka yazıda görüşmek üzere…

SİSTEME ULAŞMAK İÇİN…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin