Bildiğiniz üzere yurt dışında yer yıl Black Friday düzenleniyor. Geçmişte ülkemizde çok bilinmesede  Black Friday günleri yavaş yavaş ülkemize gelmiş durumda. Özellikle e-Ticaret siteleri  tarafından epeyce fazla yaygınlaşmış durumda. Bizde sizin için özellikle donanım parçaları almak isteyen arkadaşlarımıza özenle seçtiğimiz hatta çoğu ürünü kendi yaşamımızda da kullandığımız parçaları sizinle paylaşıyoruz.

Kasım ayının ana konularından biri de Black Friday oldu. Yurt dışında başlayıp ülkemizde de hızla yayılan ve popülerleşen Black Friday için mağazalar günler öncesinden hazırlıklara başlarken; vatandaşlar da tarih araştırmaları yapıyordu. Bazı markaların indirim duyuruları ve sosyal medya paylaşımları ardından Black Friday’e yönelik araştırmalar hız kazandı. Peki, Black Friday nedir?

İçindekiler

BLACK FRİDAY NEDİR?

Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma gününü temsil ediyor. Bu nedenle Black Friday indirim günleri bu yıl 29 Kasım Cuma günü başlayacak ancak bazı e Ticaret siteleri bu yıl erken davrandı.
Sosyal medyada da çok fazla reklamı dönen  Black Friday indirimlerden faydalanmak isteyen tüketicilerin en çok merak ettiği ürünler arasında televizyon, oyun konsolları, cep telefonu ve tabletler gibi teknolojik ürünler var.

Şimdi ise isterseniz sizler için seçtiğimiz donanım parçalarına geçelim.

1.İŞLEMCİ

Öncelikle işlemci dediğimiz şey aslında bilgisayarın beynidir. İşlemci bazen CPU veya Merkezi İşlem Birimi (MİB) denilebilir. Merkezi İşlem Birimi tanımını ilk defa duyuyor olabilirsiniz,gayet normaldir. Çünkü günümüzdeki MİB ler daha çok mikro işlemci şeklindedir.

Unutmayalım ki işlemci alırken en önemli şeylerden biride Motherboard unuzun (anakartınızın) işlemciyle aynı sokete sahip olmasıdır.

O zaman ilk tavsiyemize geçelim.

1)AMD Ryzen 5 2600 3.40 Ghz 6 Çekirdek 19MB AM4 12nm İşlemci

İlk işlemcimiz AMD nin üretmiş olduğı Ryzen 5 2600 6 Çekirdekli işlemcisi. Tam bir fiyat performans canavarı olan bu işlemciye sorunsuz şekilde Nvdia RTX 2060 ı bile besliyebiliyor.

Birde bu işlemciye daha düşük, daha uygun bir  grafik kartı ile çalıştırırsanız işlemci %50 sini kullanıyor. 6 Çekirdekli ve 12 İş parçacıklı bir işlemci olduğundan isterseniz rahatlıkla canlı yayın platformlarında yayın açabilirsiniz.

İşlemcinin eksik yanı olarak gözükebileceği bir özelliği ise Overclook yapılamaması ama illaki Overclook yapacaksanız Ryzen 5 2600x  modeline bakmanız gerek çünkü amd tarafında sadece “x” li modelleri Overclook yapabiliyorsunuz.

Eğer hem güçlü hemde fiyat performans bir işlemci istiyorsanız bu işlemci tam size göre.

İsterseniz Sinerji Bilgisayar üzerinden %22 indirimli bir şekilde satın alabilirsiniz.

http://bit.ly/37F6YlY

Hatta Sinerji Bilgisayar üzerinden Oyuncu Rehberim Estrela sisteminde de bu işlemciden takılı. İsterseniz, hazır sistemlerden Oyuncu Rehberim Estrela  sistemine de göz atabilirsiniz.

2)Intel Core i3 9100F 3.60 GHz 4 Çekirdek 6MB 1151p v2 14nm İşlemci

İkinci işlemcimiz ise İntel tarafından üretilen İntel Core İ3 9100F. İlk işlemcimize göre daha uygun bir fiyata sahip olan bu işemci 4 Çekirdek ve 14 İş parçacığından oluşmaktadır.

İşlemci soket tipi olarak 1151 (300 Serisi), frekans hızı 3.6 Ghz olup, max frekans hızı da 4.2 Ghz dir. Tüketim değeride 65W dır.

İşlemcinin bir olumsuz yanı da bu işlemci APU sistemlerde kullanılamıyor. Yani APU bir sistem toplamak istiyorsanız malesef bu işlemciyi kullanamazsınız.

Eğer Sinerji Bilgisayar üzerinden almak isterseniz aşağıdaki linkten alabilirsiniz; http://bit.ly/2QOtGlQ

 

2.GRAFİK KARTI

1)Asus Radeon RX580 Dual OC 4GB GDDR5 256 Bit Ekran Kartı

İlk ekran kartı tavsiyemiz Asusun Radeon RX 580 in 4GB lık modeli.

Asus RX580 OC edition eSports ve 4K oyun deneyimi için iyi bir seçenek.Maksimum hava akışı ve daha uzun fan ömrü için patentli Wing-Blade IP5X Sertifikalı Fanlar. En iyi deneyimler için 1380 MHz Bosst Clock. 2 tane HMDI 2.0 , 2 tane Display Port ve 1 tane DVI-D bağlantıları sayesinde eğer bir VR cihaza sahipseniz hiç bir sıkıntı yaşamadan VR deneyimleyebilirsiniz.

ASUS grafik kartları, piyasadaki ilk %100 otomasyonlu üretim süreci olan Auto-Extreme teknolojisi ile üretilmiş olup etkinliği artıran, güç tüketimini düşüren ve yük üzerinde parçaların vızıldamasını azaltan Super Alloy Power II teknolojisi ile rakipsiz kalite ve kararlılık sunuyor.

Eğer Asus RX 580 4GB OC edition almak isterseniz aşağıdaki bağlantıldan %11 indirimle satın alabilirsiniz

LİNK; http://bit.ly/2KWWKnp

 

3.DEPOLAMA

Donanım parçalarının belkide en önemlisi depolama birimleridir. Kimileri yüksek kapasite isterken kimileri de yüksek hızlara erişmek ister. Ben de sizlere bugün yüksek hızlara ulaşmak isteyenler için SSD ler önerecem

1)Patriot 480GB Burst Okuma 560MB-Yazma 540MB SATA

Patriot markasını belki duymamış olabilirsiniz. Ülkemizde de çok yaygın olmayan bu marka yurt dışında çok fazla yaygın durumda. Biraz araştırırsanız sizde görebilirsiniz. Sinerji Bilgisayar tarafından da hazırlanan Hazır Sistemlerde epeyce kullanılıyor Patriot markası.

Bizzat benimde kullanıyor olduğum bir donanım parçası olan Patriot 480GB Burst modeli 560MB yazma ve 540MB okuma hızlarına oluşabiliyor. Eğer sizde bir HDD kullanıcısıysanız kesinlikle bu SSD yi almanızı tavsiye ederim. Gerçekten ne değişebilir diyorsanız inanın çok şey değişiyor. Mesela 10 saniyede Bios ekranına ulaşabiliyorsunuz.

Eğer siz de SSD hızını deneyimlemek isterseniz şu anda aşağıdaki linkten bu SSD ye tam %18 lik bir indirimle ulaşabilirsiniz.

LİNK; http://bit.ly/2qMzrpt

 

4.BELLEK

Evet şimdi sizlere son olarak da bellek yani diğer adıyla Ram önereceğim.Yine Belleği de sizlere Sinerji.gen.tr üzerinden önereceğim çünkü bildiğiniz üzere Sinerji Bilgisayarın sitesinde 22-24 Kasım tarihlerinde düzenmekte olan Mutlu Cuma indirimleri var. Ve cidden çok güzel indirimler var

1)Patriot 8GB Viper Steel Gri 3000MHz CL16 DDR4 Ram

Evet sizlere tekrardan Patriot markasının bir ürününü tanıtacağım .Patriot un üretmekte olduğu 8GB kapasiteye sahip Patriot Viper Steel ramlari gerçekten tam bir fiyat performans ürünü. 3000MHz lik ramlari rakiplerine göre hem saha uygun fiyatlı hem de daha iyi performans sağlıyor diyebiliriz.
Bellek tipi DDR4 dür. Ve CAS geçikme değeri CL16 dır.

Eğer bu belleği satın almak isterseniz %15 lik bir indirimle aşağıdaki bağlantıyı kullanarak satın alabilirsiniz.

Link; http://bit.ly/2KVCFOi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin