Bilgisayar oyunları  1970 yıllardan beri hayatımızda özellikle son 10 yıldır hem mobil hem pc anlamında artık günlük hayatımızda baya bir yer tutmuş durumda .

Bilgisayar oyunları hastalıkmı ?

Dünya Sağlık Örgütü’nün tıbbi referans kitabı olan Uluslararası Hastalık Sınıflandırması’nın 2018 sürümünde “bilgisayar oyunu bağımlılığı” adı altında yer almıştır dolayısıyla bilgisayar bağımlılığı bir hastalıktır .

Her ne kadar, ruhsal bozukların tanımlanmasında el kitabı olarak kullanılan DSM-5’teki bağımlılıklar arasında listelenmese de bu kitabın üçüncü ekinde tanısal kriterleri kumar bağımlılığına benzer bir şekilde tanımlanmıştır. 

Bağımlılık yaparmı ?

Oyunlar için bütün mal varlığını harcayan insanlar olduğunu harcayan insanlar olduğu gibi bütün mal varlığını pc oyunlarından kazanan insanlarda bulunmakta dolayısıyla bilgisayar oyunlarını direk bir hastalık olarak görmek yanlış.   Oyunlar reklamlardan gelir elde ettiğini için sizin bir daha oyuna girmeniz için günlük bonuslar gibi şeyler bulmakta dolayısıyla reklam ve para kazandırma sektörü geliştiğinden beri oyunlarında bağımlılık seviyesi artmış durumda … 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin