Merhaba dostlarım bu gün sizlere bilgisayar toplamanın püf noktaları işliycez. Bilgisayar toplamanın temel kuralı ilk olarak ihtiyacınızı belirlemek oyun , iş , günlük kullanım bu üç kullanım şeklinden sonra bilgisayarınız için uygun bütçeyi belirleyiniz. Mesela günlük kullanımda internette gezmek çeşitli yazılar yazmak ödev hazırlamak için olabilir. Bu kullanım için bütçemizi çok yüksek tutmaya ihtiyacınız yok. Ekran kartı olmasa bile işinizi görür . İş için olan bilgisayarlar grafik tasarım , video düzenleme , yada veri aktarma hızının yüksek olması gerekir. Bu tarz bilgisayar kullanıcının para ile ne kadar performans satın alabilecegine  bağlı ama iş için olan bilgisayarda SSD şart olduğunu söylebilirim. Gelelim en çok istediğiniz oyun bilgisayarı konusuna oyun bilgisayarları hangi oyunları oynamak istediğiniz ve oynadığınızla doğrudan etkili günümüzde en ucuz oyun bilgisayarı için 2000-2500 TL cebinizden çıkarmanız gerekli bunun ilgili bir yazıyı aşağı bırakıyorum. Bilgisayarımız için temel kavram bütçe ve ne istediğimiz olduğunu anladık şimdi gelelim nelere dikkat etmeliyiz püf noktaları nelerdir .

İçindekiler

0TL ile 2500 TL Arası En İyi Oyuncu Bilgisayarı

1- uyumluluk

Bilgisayarımız donanım parçalarından oluşuyor ve bu parçaların her biri birbiri ile uymuyor. Uyumluluk konusunda seçtiğiniz ekran kartının anakartınız ne olursa olsun çalışacağını bilin aynı şekilde harddisk depolama aygıtları da her şeyle uyumlu aslında uyumluluk içiren parçalar sadece anakart , ram ve işlemci gelelim nasıl uyumlu olduklarına işlemcimiz ve anakartınız aynı soket yapısında olması lazım mesela AMD ryzen serisi bir anakarta AM4 soketdir. Bunun için AM4 soket bir anakart bulmalıyız . Anakartınız aynı soket yapısına sahip işlemci seçtikten sonra ramleri seçmeliyiz. Anakart DDR4 ise DDR4. DDR3 ise DDR3 ram kullanmalıyız.

2- Gereksiz harcama

Bilgisayar toplayanların yaptığı en büyük hatalardan biri gereksiz harcamalar , ev kullanımına uygun bir bilgisayarda ekran kartına gerek yoktur. İş için kullanacağınız biz bilgisayarda 1 saatlik videoları düzenleyicinizi varsayarsak 16gb üstünde rame ihtiyacınız yoktur. Bir oyun bilgisayarında ekran kartından çok işlemciye para vermek. Ekran kartına çok para verip işlemciye para vermemek bu sayede darboğaza yol açmak yapılan başlıca hatalardan bir kaçıdır. Konuya da hakim kişilerden destek almak sadece bir kişi ile değil çeşitli insanlar başvurarak kendinize uygun bilgisayarı toplayın.

3- Gelecek olan bilgisayar parçaları

Dostlar bilgisayar teknolojisi zaman içerisinde sürekli değişen bir teknoloji her seferinde yeni donanım parçaları ve ciddi performans artışları ortaya çıkıyor. Bu yüzden gelecekte hangi ekran kartlarının çıkacağını veya hangi işlemcileri geleceğini bilmek her zaman mantıklı. 💖 Geçmişten günümüze bir örnekle açıklayacak olursam GTX 1080 tercih edecek bir arkadaş bir 1 hafta sonra GTX 1080 ti ekran kartını çıkacağını bilmiyordu bu yüzden 1080 ekran kartı ile bilgisayarını topladı. 1080 ti ekran kartı geldiğinde mevcut ekran kartı 500 TL’ye ucuzladı.  🙁  50tl farkla %25 daha güçlü olacak oyun bilgisayarı kaçırdı. Bu yüzden piyasaya hakim olmak sizi her zaman doğru yola çıkartır.

Yorumlara toplamak istediğimiz bilgisayarı detaylı şekilde yazarsanız yardımcı olurum. Instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın. Aynı şekilde istek önleminizi yorumlara bırakabilirsiniz.

8 YORUMLAR

  1. ABİ BENİM BİLGİSAYARIM BAYA ESKİ

    ANAKARTIM: G41MT-D3
    BU ANAKART BİLGİSAYARDA 64 BİT BİLE DESTEKLEMİYO
    BEN BUNA GERÇEKTEN ÇOK ABARTISIZ BİR EKRAN KARTI (GTX 750,GT 1030 vb.) TAKA BİLİRMİYİM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz