Merhaba dostlarım  2019 yılında bilgisayar hızlandırma yöntemleri ne dair internet de  pek bir şey olmadığının farkına vardım. internetteki birbirine kopyalanmış makalelerin yanı sıra mantıklı bir kaç yöntemden bahsedeceğim.

Bilgisayarımız Neden Yavaşlar ?

Dostlarım bilgisayarın nasıl hızlandığını anlamadan önce bilgisayarın neden yavaşladığını çözmemiz lazım.  Bilgisayarı tamamen yazılımlardan oluşan bir uygulama olarak kabul edebiliriz. Dolayısıyla bilgisayarın hızını belirleyen temel faktörlerden biri bilgisayarımızın okuma yazma oranıdır.  Okuma yazma oranını belirleyen bilgisayarımızın depolama kaynağıdır. Mevcut hard diskinizde veya SSD’nizde okuma yazma oranlarının olduğunu görürüz. Günümüzde 500’ün üzerinde okuma yazma hızına sahip  bir bilgisayarın yavaşlaması pek mümkün değildir. Hatta özellikle oyun bilgisayarlarında SSD çok önemli olduğunu görürüz. SSD vs Harddisk karşılaştığımız bir yazı aşağıya bırakıyorum.

Bilgisayarın hızlanması oyunların açılması gibi birçok şey depolama aygıtının belirlediğini öğrenmiş olduk.  Peki bu depolama aygıtları neler yavaşlatır biraz da onlara bakalım.

Eğer mevcut depolama alanınız çok fazla doluysa bilgisayarımızın  okuma yazma oranlarında düşmelere sebep olabilir. Bilgisayardaki depolama alanlarını tamamen doldurmamak lazım eğer doluysa gereksiz dosyaları silerseniz sizin için daha iyi olacaktır.

Bilgisayarımızı yavaşlatan bir diğer konu ise  gereksiz okuma yazma hızı ve rami meşgul eden yazılımlardır. Bilgisayarımız bir dosyayı 10dk koplayılıyorsa 2 farklı dosyayı aynı anda 15 dk üzerinde kopyaladığın farkına sizde varmışınızdır. Yani bilgisayarımızı gereksiz işlerle yormazsak hem daha hızlı acılacak hemde daha hızlı olacaktır.

Bilgisayar hızlandırma yolları nelerdir ?

Dostlarım ilk önerim bilgisayarınızda SSD yoksa ilk tavsiyem bir SSD alıp içine windows kurmanız. Aynı şekilde yanına en çok kullandığınız uygulamaları ve oyunları kurarsanız daha hızlı olacaktır.  2 tavsiyem de bilgisayar açılırken açılan uygulamaları örnegim skype, discort ve virüs tarama programı gibi programları bilgisayarınız açılırken iptal edin gerektiğinde giriş yapın. 3 olarakta görev yöneticisinden gereksiz ram tüketen programları kapatın.  Bide bilgisayarınızdaki depolama aygıtlarını ağzına kadar doldurmayın.

Bilgisayarınızı Temizleyecek Programlar ?

Dostlarım genelde telefondan alıştığımız ön bellek temizleme gibi  gereksiz dosya, geçmiş vb bilgisayarınızı yavaşlatan dosyaları temizleyecek ve piyasada kendini kanıtlamış bir uygulama olan   ccleaner uygulamasını öneriyorum aynı zamanda telefonlarınızda indirmeniz mümkün

İNDİRMEK İÇİN TIKLA

CCLEANER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin