AMD Ryzen 4000 masaüstü oyun işlemcisive Zen 3’ün mimarisi hakkında bildiğimiz her şey bu yazıda mevcut.

Amd Ryzen

Öngörüler

Gelecekteki oyun bilgisayarlarımızın büyülü işlemcisi, yaklaşan Zen 3 mimarisinin desteklediği AMD’nin Ryzen 4000 işlemcilerinden biri olabilir. 2019’da piyasaya çıkarılan inanılmaz derecede başarı sağlayan ve devrime adım atan Zen 2 mimarisinin yeni mimarisi Zen 3’ün ekstra güncellemelerinden çok daha fazlası olduğu söyletinlerin arasında – şunu söylemek yanlış olmaz, AMD, tatmin edici performansın üstünde olacak “tamamen yeni bir mimari” vaat ediyor.

| AMD Ryzen 4000 Çıkış Tarihi

AMD RYZEN 4000

AMD, hem yeni Zen 3 CPU’ların hem de RDNA 2 grafik kartlarının bu yıl piyasaya çıkarılacağını açıkladı. Peki tam olarak ne zaman?

2020 sonu. Yani yıl sonuna kadar. AMD’nin Mayıs 2020 itibariyle Zen 3 çıkış tarihini resmi olarak Mikroçip üreticisi CEO’su Dr. Lisa Su açıkladı, “2020’nin sonlarında yeni nesil Zen 3 CPU’larımızı ve RDNA 2 GPU’larımızı piyasa süreceğiz” böylelikle söylemler doğrulandı. “Söylemler (28-30 Eylül 2020)”

AMD Ryzen 4000 Zen 3 CPUs & Radeon RX Navi 2X GPUs Launch Expected ...
CEO Dr. Lisa SU

Konuşmasında son alınan karantina önlemleri nedeniyle üretimlerde planlar değişmiş olabilir, ancak bu mikroçip üreticilerin bu yıl hala üretime devam ettiğinden emin olun. Lisa Su, kısa bir süre önce, küresel operasyonlarımızı hızlı bir şekilde tedarik zinciri aksama olasılığına karşı gezinmek için uyarladık ve COVID-19’un neden olduğu coğrafi ve pazar talebi değişikliklerini değerlendirdi.

| AMD Ryzen 4000 İşlemci Özellikleri

Yeni bir yapılanmaya sahip olan, üçüncü yinelemesinde Zen mimarisinde büyük değişiklikler olduğunu gösterebilir. Dikkate alınan en önemli şey, daha düşük güç, daha yüksek performans veya her ikisinide vaat eden TSMC’nin 7nm Geliştirilmiş işlemcinin kullanılmasıdır.

Bir grup sonraki en iyi şey üzerinde çalışmak yerine bir yapıtın üzerinde çalışmayı bitirdiğinde, bir sonraki en iyi şey üzerinde yoğunlaşmaya çalışmaya başlarlar. Bu, işe yarayan bir yaklaşım ve Zen 2 ile bir yıl sonrasında onun üzerinde durmak yerine, Zen 3 ile Zen formülüne büyük bir revizyon vaat ediyor.

En önemli değişiklik, Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi’nin (TSMC) izniyle yeni ve geliştirilmiş bir 7nm üretim düğümüne önerilen değişikliktir.

AMD başlangıçta CPU yol haritasında Zen 3’ün tasarımı için 7nm + işlem düğümü talep etmişti. Bu, Ryzen 4000 mikroçip üreticilerini TSMC’nin Extreme Ultraviolet (EUV) litografisini herhangi bir şekilde ilk kullanan son teknoloji N7 + düğümü üzerine inşa edeceğine dair piyasada gelişen tahminlere yol açtı. AMD daha sonra 7nm + ‘ya yapılan referansları 7nm ile değiştirdi, ancak bunun yerine daha tanıdık bir geliştirilmiş 7nm işlemi kullanacağını onaylıyor, muhtemelen TSMC’den N7P tasarımı kullanacaklar.

Bununla birlikte, ilk nesil 7nm işleminden geçmek isteyen şirketlere güç tüketiminde% 10 azalma veya % 7 gibi bir oranda performans artışı sunuyor. AMD büyük olasılıkla kararını performans yönünde kullanacak  -7nm süreci zaten Zen 2 ile iyi bir güç verimliliği için ayarlandı- ve Ryzen 4000 ile saat hızlarının artacağından emin olabilirsiniz.

| AMD Ryzen 4000 Performansı

The Street ile yapılan bir röportajda Norrod,Zen 3, “tamamen yeni bir mimariden bekleyebileceğiniz doğrultuda” performans sunacaktır açıklamasını yaptı. Bu doğrultuda, umarım Zen 3 ile bugünün çiplerinde % 15 IPC iyileştirmesi bekliyoruz.

AMD Ryzen 4000 performansını Ryzen 2000 ve Ryzen 3000 CPU’lardan (sırasıyla Zen + ve Zen 2) gibi kademelerden geçerek % 15 IPC iyileştirmesi ile yaklaşık olarak uyumlu hale getiriyor.

Bununla birlikte TSMC’nin daha verimli, geliştirilmiş 7nm işlem düğümü tarafından yönlendirilen bir saat hızını artıran ve Zen 2’den % 20 daha hızlı olabilecek CPU’ları potansiyel olarak görüyoruz.

Son olarak, tek çekirdekli performans oyundaki performansın ana anahtarıdır. Ham saat hızı kare hızları için çok şey yapar. Ancak bu saatlerin boşa çıkmamasını engellemek için en iyi oyun CPU’sunu oluşturmak bu noktada önemlidir. Bu yüzden CPU mimarisini kolaylaştırmak ve gecikmeyi azaltmak için daha fazla optimizasyonun Zen 3 ile gündemde olacaktır.

| Fiyat Durumu

Amd Ryzen 4000 Fiyat

AMD Ryzen’in, Ryzen 4000 yongaları ile test edilmiş fiyatlandırma stratejisinde büyük değişiklikler olası bir durum. Bugünkü haliyle Intel’den pazar payını başarıyla kazanıyor ve işlemcileri ise tartışması zor bir fiyat / performans oranı sunuyor.

Kesinlik olmamasına karşın Ryzen 4000 fiyatlandırmasının her zamanki gibi rekabetçi özelliğini koruyacağından emin olabiliriz.

Bunun gibi birçok habere ulaşmak için TIKLAYIN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz