33

Merhaba dostlar bugün sizlerle birlikte 3000 TL bir oyuncu bilgisayarı toplayacağız. Sistemimizin kötü ve iyi yanları gelecek nasıl geliştirilebileceği ve her parçayı neden seçtiğimi açıklayacağım. Instagram’dan bizi takip etmeyi unutmayınız. İstek öneri veya sorunlarınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. Aynı zamanda sitemizin forum bölümünden soru sorarak yardım alabilirsiniz.

3000 TL Oyuncu Bilgisayarını Nasıl Seçtim !

Kasa ve Güç kaynağı :

İlk olarak kasa seçimi ile başladım. Güç  kaynagı konusunda sistemimize yetebilecek ve fiyat performans için en iyi olan kasayı seçmeye çalıştım. Kasa ve güç kaynağını birlikte almak istedim çünkü bütçemiz için daha yararlı olacaktı. Seçimimi Power Boost VK – 1624 kullandım. Fakat biraz daha parası olan arkadaşlar daha ışık ve sertifikalı bir güç kaynağı olan  bir kasaya geçebilir. Sertifikasız bir güç kaynağı alacaksınız. Voltaj korumalı priz tercih etmenizi öneriyorum.

44

Depolama :

Depolama kişinin kendi ihtiyaçlarına göre değişebilecek bir donanım parçası olduğundan degişenilir fakat  önerimi aşağıya bıraktım. Gelecekte depolama  konusunda yapmamız gereken en büyük temel şey SSD . Bence SSD oyun bilgisayarları vazgeçilmez bir parçası SSD neden önemli olduğunu açıklayan bir makaleyi aşağıya bırakıyorum.

SSD Almak Bilgisayarınıza Ne Kazandırır ?

İşlemci :

Bilgisayarımızın bileşenlerinden olan işlemci ve ekran kartı seçiminiz bizim için çok önemli oyunlarda performans almamızı sağlayan  temel bileşenler ekran kartı ve işlemcidir. İşlemcimi AMD ryzen 5 2400g seçtim çünkü içerisinde bulunan dahili grafik kartı oyunlar konusunda bize rahatlıkla yetecektir. Dahili grafik kartı  kısaca işlemleri için ekran kartı bulunması anlamına geliyor. İşlemci modelini YouTube’a yazarak oyun performansınıda  izleyebilirsiniz. Aynı zamanda yakın zamanda gelecek olan 2000 serisinden veya 1000 serisinden paranız olduğu zaman bir ekran kartı takabilirsiniz. 2050 ve 1060 gibi ekran kartları rahatlıkla besleyebilir.

Anakart :

Anakart seçimi fiyat performans oluşundan dolayı asus markasının b320m serisi anakartın tercih ettim. Yukarıda bahsettiğimiz dahili grafik kartından yüksek performans almak için çift kanal ram teknolojisi kullanmalıyız. Bu iki slotlu anakartımızın bütün RAM slotlarının dolması anlamına geliyor. Bu yüzden bütçesi olan arkadaşlar gelecekte 16gb rame çıkmak için 4 RAM slotlu anakart kullanılabilir. Fakat şu an 8 GB bize gayet yeterli olacaktır.

Ram:

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dahili grafik kartından yüksek performans almak için çift kanallı RAM teknolojinin kullanmamız lazım . Bu yüzden size 2x 4 GB ram önerimi aşağıya bırakıyorum.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz