Merhaba teknoloji severler ve oyuncular. Bugünkü yazımızda sizlere 2.el bir sistemin neler yapabileceği, donanım olarak seçimlerimizde önemli olan hususlar, dikkat edilmesi gereken önemli ve pratik noktalar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bildiğimiz gibi günümüz piyasasında bir RAM fiyatı bile ekran kartlarının yerini aratmıyor. Zaman zaman diğer parçalardan kısmak zorunda kalıyoruz veyahut çoğu parçayı alamıyoruz bile. Yazımızda hangi parçaya hangi durumda önem vermemiz gerektiğini ve taviz verilmemesi gerektiğini belirtmeye çalışacağız.

Eğer iş,ofis,sinema vb. konular üzerinde konuşacak olursak;

2. el olarak toplanılması en kolay sistemler ofis ve televizyon olarak kullanılacak bilgisayar sistemleridir. Genel olarak her parçayı ucuz olarak temin edebiliriz. Örneğin; Intel Core 2 Duo işlemci serisinden orta halli bir işlemci ile 3-4 GB RAM, bunlara ek olarak düşük seviye(Low profile) veya giriş seviyesi(Entry Level) bir ekran kartı her türlü işimizi görecektir.

Tabi AMD tarafında durum farksız. Aynı özellikler aynı durumlar iş bilgisayarımız için geçerli olacaktır. Bir avantaj söyleyebilecek olursak eğer AMD genel olarak fiyatı daha düşük çok çekirdekli sistem yapmamıza olanak sağlayabilir.

Eğer oyun hakkında konuşacak olursak;

Günümüzdeki AMDINTEL rekabeti göz önünde bulundurulmalı. Zira güncel olarak oyunların son 3 senedir grafiklere,gerçekliğe,harekete ve hızlı strateji geliştirmeye önem vermeye çalışması ve bu yönde yaptığı güncellemeler, piyasaya sürülen yeni oyunlar düşünülürse seçimimizin önemli olduğu söylenebilir. Ayrıca belirtmek isterim ki çift çekirdek ile oyun dönemi bitmiş gibi duruyor. Bu durumda çok çekirdekli ve çok işlem parçacıklı işlemciler, yüksek işleme hızı olan ve işlemci sayısı olan ekran kartları ön plana çıkacaktır. Evet burada devreye bütçemizi ofis bilgisayar toplamaya oranla biraz arttırmalıyız.

2. el olarak şahsi görüşümü size belirtmek isterim.

Oyunlarda genel olarak Ekran Kartları ön planda tutulmalı ve diğer donanımlarda bu karta uyumlu ve performansı yeterli olmalı. İsteğe göre SSD(Solid State Drive) alınması taraftarı değilim yani SSD kesin gerekli diyebilirim. Oyuncular için zaman kavramının önemi düşünülürse bu bir ihtiyaçtır.

Ama şunu da belirtmek isterim ki hiçbir hafıza, veri depolama, yedekleme gibi unsurları içeren ürünlerin(Örneğin USB(Universal Serial Bus),Hard disk,SSD,Taşınabilir Diskler gibi…) 2. el piyasası olmamalı ve 2. el olarak alınmamalı.

 

Ayrıca sistemin temelini oluşturan sağlamlığı da bir o kadar önemli ana kartlara gelelim. Hız aşırtmada (Overclock), RAM frekans desteğinde, işlemci desteğinde seçilmesi gereken bir diğer önemli parçamız ana kartlardır. Elbette kolay olarak bir parça olabileceği gibi bir o kadar da kolay ve rahat arızalanabilir parçalardır. Nasıl ki bir inşaatın temeli,iskeleti sağlam olması gerekiyorsa bu parçalar da aynı şekilde sağlam ve uzun ömürlü olmalıdırlar. 2. el elbette alınabilirler ama unutmayalım ki uzun süre ve sürekli kullanılmış ana kart almaktansa bütçemize biraz kıyıp sıfır ve garantili almak kesinlikle olması gerekendir ve size yarar sağlayacaktır.

İşlemcilerden bahsedecek olursam, dönemimize göre gerekli olan şeyler; çekirdek sayısı, besleme gücü, verimi, sıcaklık durumu. Bana göre çekirdek sayısı üstünlüğü besleme ve verim performansı konusunda AMD bir üstünlüğe sahip ama bunun yanında sistemimizin 2. el olacağı düşünülürse İntel tarafında da çok iyi seçenekler olacaktır. Unutulmaması gereken bir nokta var: Bir sistemin en zor bozulabilen parçalarından birisi ve ilki işlemcilerdir.

 

 

 

 

 

 

Evet üstte gördüğünüz iki duruma dikkat çekmek istiyorum. Bilindiği üzere bir kaç ay kullanılıp istenilen performans olmayınca veya herhangi bir olumsuzluktan dolayı satılan, 2.el sınıfına giren bir çok garantili ekran kartı piyasada bulunuyor. Tavsiyem de tabi ki bu durumda olan ısıl işlem görmemiş, garantisi bir süre daha devam edecek olan kartlardır. Madencilik konusuna değinecek olursak, bu kartlardan uzak durunuz. En kısa ve net tabir ile bu kartların ömrü 1 gün madencilik ile 1 sene bile kısalabiliyor.

RAM tarafında durum biraz işlemcilere benzerdir. Gerçekten zor bozulan parçalardır. Dikkat edilmesi gereken durumların başında ana kart uyumluluğu ve sizde RAM bulunuyorsa frekans hızı, CL(Cas Latencygecikme süresi) değerleri aynı olmalıdır. Ayrıca uzun yıllar kullanılmış RAM lerden uzak durulursa sistem performansına ve verimliliğine katkı sağlanmış olur.

 

 

Güç ünitesi yani Power Supply (PSU), sisteme sağlayacağı stabil güç bakımından yıpranmamış; sertifikalı ve bilinen markalardan olması, ayrıca toz ve sıcaklığa uzun süreli maruz kalmamış olması hem yeterli hem de bütçemiz açısında güzel seçim olacaktır.

Evet arkadaşlar size bilgilerim ve tecrübelerim doğrultusunda, araştırmalar sonucunda edindiğim bilgiler ışığında bir şeyler yansıtmaya çalıştım. Umarım yazımızı beğenirsiniz ve faydalı bulursunuz. Kendinize iyi bakın. Oyununuz bol olsun…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin